wtorek, 31 grudnia 2013

SYLWESTROWA CUKINIA

Dla zabieganych i mających dzisiaj mało czasu, ekstra szybki przepis na pyszną cukinie. 

SKŁADNIKI:

- dwie cukinie pokrojone wzdłuż w plastry
- dwa serki typu camembert 
- ocet balsamiczny
- sól i pieprz
- oliwa
- migdały, kiełki i co tam macie do dekoracji

Plastry cukinii solimy i pieprzymy z obu stron, na patelni podgrzewamy oliwę i obsmażamy cukinię. Następnie przekładamy ją na papierowy ręcznik aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Ser kroimy w dość grube słupki długością odpowiadające szerokości cukinii. Każdy plaster cukinii skrapiamy lekko octem, kładziemy ser i ciasno zwijamy. 

- cukinie można pokroić również w plastry grubości ok 0,5 cm i na każdy plaster położyć trójkąt sera
- plastry cukinii nie powinny być zbyt cienkie ponieważ rozpadną się podczas smażenia
- cukinie można obsmażyć na lekko natłuszczonej patelni grillowej co nada jej  dodatkowo dekoracyjnych pasków

sobota, 28 grudnia 2013

NADZIEWANA POLĘDWICZKA ZE SMAŻONYMI ZIEMNIAKAMI

Oto dość prosty i szybki przepis na pyszną i soczystą polędwiczkę. Oczywiście nadzienie może być różne od grzybowego poprzez mięsny a na warzywnym kończąc. Ten prosty przepis można wykorzystać w wielu odsłonach.


SKŁADNIKI: (2 osoby)

- jedna polędwiczka wieprzowa
- mała papryka czerwona i żółta wcześniej upieczona w piekarniku i obrana ze skórki
- dwie cebule pokrojone w kostkę
- posiekany ząbek czosnku
- 8 plastrów szynki dojrzewającej ewentualnie dobrego boczku
- 6 listków szałwii
-sól i pieprz 
- oliwa

Polędwiczkę myjemy, czyścimy z błon i nadmiaru tłuszczu i wyrównujemy na końcach. Przekrawamy ją wzdłuż do 3/4 grubości, solimy i pieprzymy następnie wstawiamy na pół godziny do lodówki. Paprykę kroimy w kostkę i przesmażamy na patelni z cebulą i ząbkiem czosnku. Do ostygniętej papryki dodajemy posiekaną szałwię, sól i pieprz. Farszem wypełniamy ciasno nacięcie w polędwiczce i zawijamy w plastry szynki. Tak przygotowane mięso obsmażamy na patelni ze wszystkich stron i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C na 20 minut. Patelni nie myjemy zrobimy na niej sos.

SOS:

- patelnia na której opiekała się polędwiczka
- cebula posiekana w kostkę
- dwie łyżki musztardy francuskiej ziarnistej
- 200 ml śmietanki 30%
- sól i pieprz do smaku

Na patelni przesmażamy cebulę z odrobiną soli, dodajemy musztardę i smażymy wszystko przez chwilę. Wlewamy śmietankę i czekamy aż się zredukuje i zgęstnieje, na koniec doprawiamy pieprzem i ewentualnie solą.

ZIEMNIAKI:

- 4 ziemniaki ugotowane w mundurkach pokrojone w dużą kostkę
- cebula pokrojona w kostkę 
- kilka igiełek rozmarynu
- masło 
- sól

Na maśle obsmażamy na złoty kolor ziemniaki z cebulą i rozmarynem, solimy na koniec.

niedziela, 22 grudnia 2013

TRUFLE

Z pieczeniem jest u mnie trochę kiepsko, może z racji tego że mój piekarnik ma różne wahania temperatury i raz jest spieczone a raz zakalec:) Na moje szczęście trufli nie trzeba piec. Zrobienie ich jest dość proste ale i tak pojawia się jeden problem, czy nie zjemy ich przed Świętami :) Robienie trufli to także świetna zabawa, polecam ich  wykonanie zlecić dzieciom albo zaprosić je do pomocy.


SKŁADNIKI: (ok 30 sztuk)

- 400 ml śmietanki kremówki
- 400 gram gorzkiej czekolady minimum 70% kakao
- 50 ml czerwonego rumu lub jakiegoś likieru owocowego który sprawi że trufle będą delikatniejsze
- kakao
- płatki migdałów
- starta czekolada mleczna
- laska wanilii rozcięta i laska cynamonu
- 300 gram malin (nie są konieczne ale ja dodałem je dla urozmaicenia smaku, użyłem mrożonych i efekt wyszedł taki że moje trufle mają kwaskowy smak zamiast malinowego)


Podgrzewamy śmietankę z malinami (jeśli ich używacie), cynamonem i wanilią. Gotujemy chwilę wszystko razem. Kremówkę przecedzamy przez gęste sitko i dodajemy do środka pokruszoną gorzką czekoladę. Mieszamy wszystko razem do uzyskania gładkiego jednolitego kremu. Ganasz bo tak to się nazywa wstawiamy na około 3 godziny do lodówki. Kiedy masa stwardnieje nabieramy niewielkie porcję i formujemy z nich kule wielkości przepiórczych jaj. Każdą trufle obtaczamy w kakao, migdałach lub czekoladzie. Wszystkie trufle wkładamy do lodówki żeby dokładnie stwardniały.

- trufle przechowujemy w lodówce szczelnie zamknięte bo łatwo chłoną obce zapachy
- nie przejmujcie się małym bałaganem, to normalne szczególni z dziećmi
- kule formujemy dość szybko ponieważ zbyt długo ogrzewane rozpuszczą się


środa, 18 grudnia 2013

ZAKWAS BURACZANY

Z okazji zbliżających się Świąt, prosty i szybki sposób na zakwas, który uczyni z waszego świątecznego barszczu niezwykłe i smakowite danie. Barszcz przygotowany z tym zakwasem w duecie z ręcznie zrobionymi uszkami zrobi furorę, dlatego zachęcam Was do jego przygotowania!!!


SKŁADNIKI:

- kilogram buraków pokrojonych w cienkie plastry
- 2 litry przegotowanej letniej wody
- kromka żytniego chleba na zakwasie (nie jest konieczna ale skraca czas kiśnięcia o połowę)

Pokrojone buraki wkładamy do garnka i zalewamy wodą a na wierzchu kładziemy kromkę chleba. Garnek przykrywamy gazą. Jeśli na powierzchni utworzy się piana, należy ją starannie usunąć.Po 4-5 dniach przelać kwas do wyparzonych butelek. Na wierzch nalać łyżeczkę oliwy i zakorkować. W chłodnym miejscu nie zepsuje się nawet przez kilka miesięcy. Do garnka można dodać przyprawy i czosnek, wtedy nasz zakwas będzie bardziej aromatyczny. Świetnie nadaje się również na upalne dni jako napój orzeźwiający. 

wtorek, 17 grudnia 2013

PIKANTNE SKRZYDEŁKA Z ORZEŹWIAJĄCĄ SAŁATKĄ

Pora na kolejną dawkę rozgrzewających przepisów, a z racji zbliżających się świąt przepis mało pracochłonny. Polecam jedzenie tego dania palcami ponieważ wprowadzi to nas w niezwykły klimat.

SKŁADNIKI: (4 PORCJE)

- 24 skrzydełka z kurczaka (myjemy i  obcinamy im lotki, czyli tą najmniejszą część)

MARYNATA:

- 3 papryczki chili posiekane
- 5 cm korzenia imbiru posiekanego w kostkę
- 4 ząbki czosnku posiekane
- dwie gałązki rozmarynu
- łyżka sosu sojowego jasnego
- dwie łyżki sosu rybnego 
-100 ml oliwy
- sól i świeżo mielony pieprz

SAŁATKA:

- dwie garście rukoli
- dwie garście roszponki
- mango pokrojone w kostkę

SOS DO SAŁATKI:

- jogurt naturalny
- cytryna sparzona
- garść liści mięty
- miód
- sól i pieprz

Składniki marynaty łączymy i wkładamy do niej skrzydełka na minimum 45 minut. Rozgrzewamy piekarnik do 180°C, międzyczasie mieszamy sałaty i przekładamy partiami z mango. Robimy sos, siekamy miętę dodajemy ją do jogurtu, na tarce o drobnych oczkach trzemy skórkę z cytryny dodajemy ją do jogurtu wraz z sokiem z cytryny. Solimy pieprzymy i dodajemy miodu dla wyrównania smaków, sosem polewamy sałatkę tuż przed podaniem. Skrzydełka pieczemy ok 45 minut aż będą miękkie i rumiane.

wtorek, 10 grudnia 2013

WOŁOWINA DUSZONA W CZERWONYM WINIE

Za oknami coraz zimniej, a więc czas na coś rozgrzewającego. Wołowina duszona jest świetnym daniem na zimowe wieczory, a do tego mało pracochłonna, dodane do niej korzenne przyprawy świetnie nas rozgrzeją i poprawią samopoczucie. 

SKŁADNIKI: (4 PORCJE)

- 850 gram wołowiny (w moim przypadku była to łopatka)
- butelka czerwonego wina 
- 500 ml bulionu mięsnego
- 2 marchewki pokrojone w plastry
- 1 pietruszka pokrojona w plastry
- 6 łodyg selera naciowego pokrojonego
- 2 cebule grubo siekane
- 4 ząbki czosnku pokrojone na ćwiartki
- 2 ziemniaki pokrojone w dużą kostkę
- laska kory cynamonu
- dwie gwiazdki anyżu
- sól i świeżo mielony pieprz
- liść i ziele angielskie
- dwie chili w całości
- łyżka koncentratu pomidorowego

W dużym garnku z grubym dnem rozgrzewamy oliwę tak aby się dymiła. Do garnka wkładamy umytą i pokrojoną w duża kostkę wołowinę i smażymy nie mieszając, kiedy dobrze nam się przyrumieni z jednej strony  obracamy wszystko na drugą stronę. Wkładamy wszystkie warzywa i przyprawy oprócz soli i pieprzu, smażymy wszystko razem przez chwilę. Zalewamy zawartość garnka butelką wina, jeśli nie zakrywa całości to dolewamy gorącego bulionu. Wszystko dusimy na bardzo małym ogniu aż mięso będzie miękkie (ok. 2,5 godziny). W razie potrzeby dolewamy bulionu aby zakrył całość. Pod koniec duszenia odkrywamy garnek na około pół godziny, dodajemy koncentrat, solimy i pieprzymy do smaku. Jeśli użyjecie garnka z grubym dnem, nie trzeba będzie mieszać zawartości.

czwartek, 28 listopada 2013

KREM POMIDOROWY Z GRILLOWANĄ CUKINIĄ

Zupy są jednym z podstawowych posiłków naszego codziennego żywienia, jedne zaczynają posiłek a drugie są na tyle syte że zastępują pierwsze i drugie danie. Zupy kremy są bardzo proste w przygotowaniu i niezwykle aromatyczne, dlatego polecam je wprowadzić w naszym codziennym menu. Zupy kremy zyskują swój niezwykły smak i aromat dopiero po zmiksowaniu i zagotowaniu. Niektóre nie wolno zbyt długo podgrzewać ponieważ stracą swój kolor. Krem pomidorowy jest wspaniałym rozpoczęciem posiłku ze względu na swój bogaty słodko kwaśny smak, który pobudza soki trawienne, dlatego polecam ją przed ciężkim drugim daniem.

SKŁADNIKI: (ok.4 porcje)

- 1,5 kg pomidorów pelati bez skóry z puszki (w sezonie polecam świeże pomidory, waga pomidorów bez zalewy)
- 200 ml bulionu warzywnego
- jedna cukinia pokrojona w plastry
- 3 średnie cebule pokrojone w kostkę
- 2 ząbki czosnku posiekane
- duża gałązka rozmarynu
- 50 ml miodu
- 100 ml kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego
- dwie łyżki posiekanego szczypioru
- sól i świeżo mielony pieprz
- oliwa

W dużym garnku rozgrzewamy oliwę na której karmelizujemy lekko osoloną cebulę z czosnkiem (smażymy przez około 25 minut często mieszając). Do cebuli dodajemy obrane igiełki rozmarynu oraz miód, smażymy chwilę razem. Do garnka dodajemy pomidory i dusimy około pół godziny. Międzyczasie grillujemy plastry cukinii przyprawione solą i pieprzem a w małej misce mieszamy razem śmietanę, szczypiorek sól i pieprz. Zupę miksujemy za pomocą blendera na gładki krem który przecieramy przez sito. Krem ponownie podgrzewamy, dolewamy bulion i gotujemy krótko razem. W razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem, podajemy z kleksem śmietany i pociętą w paski cukinią.

czwartek, 14 listopada 2013

ROLOWANY SCHAB Z PIECZONYMI WARZYWAMI

Po małej nieobecności, spowodowanej brakiem czasu a nie brakiem pomysłów, postanowiłem zaproponować mięso które zna wielu polaków. Dobrze znany i lubiany przez nas schab można podać nie tylko w formie kotleta lecz jako bardziej wykwintne danie, zapraszam do spróbowania tego przepisu.

SKŁADNIKI: (ok 6 osób)

- 1,2 kg schabu w całości bez kości
- 30 gram boczku parzonego pokrojonego w kostkę (może być duża)
- 1 duży por pokrojony w pół plastry
- ząbek czosnku
- sól i świeżo mielony pieprz
- majeranek
- średnia cebula pokrojona w kostkę
- dwie marchewki pokrojone w dużą kostkę
- cukinia pokrojona w dużą kostkę
- papryka pokrojona w dużą kostkę
- 5 szalotek obranych i przekrojonych na pół
- oliwa z oliwek
- garść natki pietruszki
- 50 ml śmietanki 30%
Marchewkę gotujemy na parze na pół twardo. Schab czyścimy z błoń, myjemy go i rozkrawamy na duży prostokątny płat. Rozbijamy schab tłuczkiem, nożem wyrównujemy boki obcinając skrawki mięsa (zostawiamy je będą potrzebne). Płat mięsa dokładnie nacieramy solą, pieprzem i majerankiem. Na zimną patelnię wrzucamy boczek i podsmażamy, dodajemy pora i smażymy chwilę razem, W malakserze miksujemy skrawki mięsa, ząbek czosnku, natkę pietruszki i podsmażony boczek z porem. Przygotowany farsz rozkładamy równomiernie na mięsie i ciasno zwijamy, roladę solimy i pieprzymy dokładnie. Na oliwi podsmażamy warzywa, każde z osobna doprawiając solą i pieprzem (ważne by nie myć patelni pomiędzy smażeniami). Wszystkie warzywa umieszczamy razem w naczyniu do zapiekania, zawijamy je folią aluminiową (warzywa należy wymieszać dokładnie). Na tej samej (nie mytej) patelni podsmażamy dokładnie roladę z każdej ze stron. Pod koniec obsmażanie dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, roladę przekładamy do naczynia w którym będzie się piekła. Cebulę smażymy krótko i dolewamy około szklanki wody, zeskrobujemy wszystko z patelnie i podlewamy roladę. Mięso pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200°C około 30 minut. Po upływie czasu zmniejszamy temperaturę do 180°C i dopiekamy ją jeszcze 20-30 minut. Jeżeli płyn nam odparuje to podlewamy mięso gorącą wodą (około 150 ml wystarczy) Na ostatnie 15 minut wkładamy warzywa do piekarnika. Mięso wyciągamy i zostawiamy zawinięte folią na 10 minut, w tym czasie robimy sos. Płyn z pieczenia mięsa zlewamy do małego rondelka, brzegi do których przykleił się tłuszcz z pieczenia czyścimy mała ilością wody i drewnianą łyżka i dodajemy do sosu z pieczenia. Wlewamy ok 50 ml śmietanki, miksujemy i podgrzewamy.

piątek, 18 października 2013

ROLADA SZPINAKOWA

Rolada szpinakowa jest doskonałym pomysłem zimnej płyty na uroczyste przyjęcie rodzinne, albo może być podana jako przystawka przed głównym daniem. Ja wykorzystuję ten przepis dość często ze względu na jego wydajność i łatwość przygotowania.  

SKŁADNIKI:

- 300 gram szpinaku rozdrobnionego
- 250 gram wędzonego łososia w plastrach
- 100 gram serka typu almette
- 20 gram sera feta
- białko z dwóch jaj ubite na sztywno
- świeżo mielony pieprz, sól, gałka muszkatołowa 
- ząbek czosnku 

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180°C, międzyczasie szpinak odciskamy z nadmiaru wody, przyprawiamy go solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Doprawiony szpinak mieszamy delikatnie z ubitymi białkami, wykładamy go na blachę wyłożoną pergaminem (pergamin można lekko natłuścić) i wstawiamy do piekarnika na około 20 minut. Kiedy szpinak się piecze przygotowujemy nadzienie z serka almette, fety oraz czosnku i pieprzu. Wszystko razem ucieramy na gładką masę. Upieczony szpinak odstawiamy do lekkiego ostygnięcia, smarujemy go serkiem a na wierzch układamy plastry łososia. Wszystko zwijamy w roladę, zawijamy w folię aluminiową i wstawiamy na godzinę do lodówki. 

wtorek, 1 października 2013

NADZIEWANA CUKINIA

Ja osobiście uwielbiam cukinie, można wyczarować z niej wiele różnego rodzaju ciekawych potraw. Cukinia bardzo dobrze komponuje się z pomidorami. Proszę Was o eksperymenty z tym warzywem i przesyłanie mi swoich spostrzeżeń i opinii na jej temat a więc zaczynamy!!!

SKŁADNIKI: (4 OSOBY)

- 3 jednakowych rozmiarów cukinie 
- dwie cebule pokrojone w kostkę
- dwa ząbki czosnku posiekane
- 300 gram mielonej wołowiny
- pęczek tymianku
- 1 gwiazdka anyżu
- dwie puszki pomidorów rozdrobnionych
- sól i świeżo mielony pieprz

Cukinie kroimy na 3 centymetrowe kawałki, każdą wydrążamy tak aby powstało coś w rodzaju „kieliszka”. Na patelni podsmażamy cebulę z czosnkiem i dodajemy mięso mielone. Wszystko razem przesmażamy tak aby mięso się rozwarstwiło. Do tak przygotowanego mięsa dodajemy anyż i tymianek, wlewamy pomidory i wszystko razem dusimy ok. pół godziny. Pod koniec duszenia doprawiamy do smaku (ewentualnie można dodać jeszcze odrobinę cukru). Przygotowaną cukinię napełniamy przygotowanym mięsem i pieczemy w 180°C przez około 20 minut.

czwartek, 19 września 2013

DORADA Z TYMIANKOWYM RISOTTO

Dzisiaj chcę zaproponować jedne z ulubionych składników u mnie w domu. Połączenie te jest bardzo smaczne i szybkie  w przygotowaniu pod warunkiem, że macie wcześniej ugotowany wywar z ryb lub warzyw.      Już we wcześniejszym poście było podobne połączenie ale te ma zupełnie inny wymiar i smak a więc zaczynamy.

SKŁADNIKI ( ok 4 osoby):
- 4 filety z dorady ze skórą
- 1 litr wywaru z ryb lub warzyw
- dwie duże łyżki listków świeżego tymianku
- 300 gram ryżu do risotto
- 100 gram mascarpone
- 50 gram tartego parmezanu
- 4 szalotki posiekane w kostkę
- sól i świeżo mielony pieprz
- łyżka roztartych ziaren kolendry
- 100 gram masła

Na skórze ryby robimy płytkie nacięcia, solimy, pieprzymy z każdej strony a dodatkowo skórę nacieramy kolendrą. W rondelku szklimy cebulę na maśle, dodajemy ryż i mieszamy do momentu aż stanie się szklisty. Podlewamy stopniowo gorącym wywarem i mieszamy do momentu jego odparowania. Po około 5 minutach wsypujemy tymianek i mieszamy razem. Rozgrzewamy patelnie i smażymy rybę zaczynając od skóry. Kiedy ryż będzie al dente (ok 20 minut), dodajemy parmezan i mascarpone i intensywnie mieszamy. Gotowe risotto podajemy od razu z rybą.
UWAGA: risotto nie nadaje się do podgrzewania, robi się je na tuż przed podaniem.

niedziela, 15 września 2013

TAGLIATELLE Z PODGRZYBKAMI

Dzisiaj proponuję wam coś prostego i szybkiego w wykonaniu. Tagliatelle to nic innego jak makaron, są to długie wstążki. Makarony są jednym z symboli Włoch gdzie jada się prosto, smacznie i zdrowo. Ja postanowiłem połączyć ten symbol z zwiastunem naszej pięknej jesieni czyli z grzybami.

SKŁADNIKI: (ok 4 osoby)

- 500 gram makaronu tagliatelle
- 300 gram podgrzybków oczyszczonych i pokrojonych w plastry
- 2 średniej wielkości cebule pokrojone w kostkę
- pęczek natki pietruszki posiekany
- 250 ml śmietany 30%
- 100 gram mascarpone
- tarty parmezan
- sól i świeżo mielony pieprz
- masło

Na patelni z wysokim brzegiem szklimy cebulę do której dodajemy grzyby. Przyprawiamy solą oraz pieprzem następnie wszystko smażymy ok 10 minut. W dużym garnku przygotowujemy osolony wrzątek w którym gotujemy makaron. Do grzybów i cebuli dodajemy śmietanę i mascarpone, mieszamy dokładnie do uzyskania kremowego sosu. Ugotowany makaron przecedzamy. Do sosu dodajemy pietruszkę i makaron, wyłączamy palnik i mieszamy wszystko dokładnie. Makaron wykładamy na talerz i posypujemy parmezanem SMACZNEGO!!

piątek, 6 września 2013

ŁUPACZ Z PODGRZYBKAMI I KUSKUSEM

Łupacz jest znakomitą rybą morską delikatną i lekko słodkawą w smaku, trochę przypominającą dorsza. Ja osobiście jestem zwolennikiem właśnie ryb morskich ze względu na ich smak, więc jak pojawi się jakiś nowy gatunek w dodatku nie mrożony to od razu mam ochotę coś wykombinować:D 

SKŁADNIKI: (4 osoby)

- 4 filety z łupacza (moje były bez skóry)
- 300 gram podgrzybków pokrojonych w paski
- dwie cebule pokrojone w kostkę
- 400 gram kaszy kuskus
- 150 gram świeżego szpinaku (zblanszowanego)
- 50 gram masła
- oliwa z oliwek
- gałka muszkatołowa
- sól i świeżo mielony pieprz

Rybę przyprawiamy solą oraz pieprzem z obu stron. Grzyby blanszujemy we wrzątku. Na patelni podsmażamy cebulę na maśle, dodajemy grzyby i dusimy ok 15 minut. Kaszę kuskus zalewamy osolonym wrzątkiem. Na rozgrzanej oliwie smażymy Łupacza, jak go odwrócimy na drugą stronę to wierzch przyprawiamy gałką i kładziemy na niego szpinak. Wszystko wykładamy na talerz i mamy szybki obiad:D

czwartek, 22 sierpnia 2013

DZWONKA Z ŁOSOSIA NA PARZE

Gotowanie na parze jest jedną z najzdrowszych metod obróbki żywności. Przygotowane w ten sposób produkty nie tracą swoich wartości odżywczych, a dobranie odpowiednich przypraw nadaje im troszeczkę inny wymiar smakowy. Starajmy się chociaż raz lud dwa razy w tygodniu ugotować coś w ten sposób. Nie musi to być całe danie może to być dodatek lub główny składnik. W ten sposób można obniżyć np. wysoki poziom cholesterolu lub ciśnienia. ZACHĘCAM GORĄCO!!

SKŁADNIKI:
- 4 dzwonka z łososia lub innej ryby
- cytryna pokrojona na ćwiartki
- 4 średnie marchewki pokrojona w słupki (julienne)
- 1 duża kalarepa pokrojona w słupki (julienne)
- 1 średnia cukinia pokrojona w słupki (julienne)
- sól świeżo mielony pieprz
- kilka gałązek tymianku
- vinegret (przepis w poście o sałatce caprese)
- łyżka masła

GOTOWAĆ NA PARZE MOŻNA W:
- specjalnym urządzeniu
- w garnku specjalnie do tego przystosowanym
- na sicie umieszczonym na garnku w którym gotuje się niewielka ilość wody
- podczas gotowania na parze sito nakrywamy pokrywką i co jakiś czas kontrolujemy stan wody, jeśli będzie mało dolewamy

Marchew i kalarepę gotujemy na parze i odstawiamy. Łososia myjemy, czyścimy z łusek jeśli takowe są i osuszamy papierowym ręcznikiem. Tak przygotowaną rybę solimy, pieprzymy i zostawiamy na 30 minut. Na dnie sita układamy tymianek, czosnek i cytrynę wkładamy rybę przykrywamy i gotujemy ok 15-20 minut (do wody można dodać różne zioła wtedy podczas gotowania przenikną do potrawy nadając jej wspaniały aromat). Na patelni z masłem lekko podduszamy cukinie do której dokładamy marchew i kalarepę. Dusimy wszystko chwile razem i dodajemy ok. 50 ml vinegret mieszamy dokładnie aby smaki się połączyły. Ciepłe warzywa podajemy z gotową rybą.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

TRADYCYJNE CAPRESE BARDZIEJ WYKWINTNIE

Sałatki są bardzo lekkie i orzeźwiające szczególnie te z sosem vinegret. Dzisiaj proponuje wam klasyczne włoski caprese troszkę w finezyjnym wydaniu ale smak wciąż tak samo doskonały:D


SKŁADNIKI:
- mozzarella w kulce (najlepsza z mleka bawolego ale może być z krowiego zależy to od waszego portfela:D)
- 1 duży dojrzały pomidor
- mieszanka waszych ulubionych sałat

VINEGRET:
- 150 ml oliwy extra vergine
- 50 ml octu z białego wina
- ząbek czosnku
- łyżka musztardy francuskiej
- kilka kropli sosu sojowego jasnego
- łyżka miodu
- mała garść ulubionych ziół lub rukoli

Wszystkie składniki na vinegret miksujemy blenderem na gładki sos. Pomidora i ser kroimy w plastry o tej samej grubości. Na talerzu układamy na przemian pomidor z serem dekorujemy mieszanką sałat i skrapiamy sosem vinegret. Jako dodatek możemy dołożyć świeża bagietkę. Wszystko bardzo proste, szybkie i niezwykle smaczne:D 

czwartek, 15 sierpnia 2013

NADZIEWANA PIERŚ Z KURCZAKA

Drób jest najczęściej wybieranym mięsem przez Polaków, pewnie ze względu na jego "niską" cenę. Poczciwy kurczak ma też wiele innych dobrych cech jest niskokaloryczny, szybki i łatwy w przygotowaniu dlatego spróbujmy od czasu do czasu wyczarować z niego coś bardziej wykwintnego.

SKŁADNIKI:
- biała część pora ok 15cm
- podwójna pierś z kurczaka ze skórą
- 100 gram szynki dojrzewającej 
- sól i świeżo mielony pieprz
- dwa ząbki czosnku w łupinie zgniecione
- gałązka rozmarynu
- dwa winne jabłka pokrojone w drobna kostkę
- 1 cebula pokrojona w drobną kostkę
- 100 ml wina porto
- 25 ml octu balsamicznego
- mała papryczka chili pokrojona drobno
- szczypta soli i cukru
- gwiazdka anyżu
- 2 łyżki oliwy

Na jednej łyżce oliwy podsmażamy krótko cebulę lekko solimy i dodajemy jabłka i papryczkę smażymy wszystko przez chwile. Dodajemy mała łyżeczkę cukru, a po chwili dolewamy wino i ocet i redukujemy wszystko razem odstawiamy na bok. Na drugiej patelni podsmażamy na oliwie szynkę a po paru minutach dodajemy drobno pokrojonego pora, lekko solimy i dusimy ok 10 minut dolewając po troszkę wody (cały płyn ostatecznie ma odparować dlatego dolewajcie wodę w małych ilościach). Na desce kładziemy podwójny filet skórą do dołu. Mięso z piersi obcinamy tak aby było w miarę równe na całej swojej powierzchni, przyprawiamy solą i pieprzem. Na wierzch kładziemy farsz z pora i szynki i mocno zwijamy pierś tak aby całość dała się zawinąć w skórę. Roladkę spinamy wykałaczkami zawijamy w folię aluminiową, wkładamy do worka w którym można gotować. Mięso gotujemy na najmniejszym ogniu ok 30-40 minut, wyciągamy z  wody zostawiamy w foli przez 20 minut. Mięso które sobie odpoczęło odwijamy ze wszystkich foli i worków w których się gotowało i obsmażamy na patelni z dodatkiem czosnku i rozmarynu tak aby miało złota i chrupiącą skórkę. Podgrzewamy pozostałe składniki i podajemy:D SMACZNEGO!!!

piątek, 2 sierpnia 2013

CHILI CON CARNE

Wiem że pogoda teraz nie sprzyja temu aby jeść pikantne potrawy, ale na jesienne czy zimowe wieczory będzie w sam raz:D zawsze można podać CHILI na kolację by podgrzać troszkę atmosferę:D

SKŁADNIKI:

- 500 gram wołowiny (najlepiej świeżo mielona)
- 200 gram czerwonej fasoli opłukanej z zalewy
- 1 duża cebula pokrojona w kostkę
- 3 ząbki czosnku posiekane
- 1 czerwona papryka pokrojona w kostkę
- 100 ml bulionu lub wody
- puszka pomidorów z puszki (najlepiej posiekane) 
- 2 szt świeżej ostrej papryczki pokrojonej 
- pól małej łyżeczki papryki wędzonej w proszku ( jeśli chcecie by chili było łagodniejsze to zrezygnujcie z jednego ostrego składnika)
- łyżeczka kuminu mielonego
- łyżeczka oregano suszonego
- sos sojowy
- sól i świeżo mielony pieprz (opcjonalnie cukier)
- oliwa

W dużym rondlu rozgrzać oliwę i zeszklić na niej cebule, czosnek i ostrą papryczkę chili (nie zrumienić). Dodać kumin i smażyć 1 minutę często mieszając, stopniowo dodawać wołowinę i mieszać aż mięso się zrumieni. Kiedy mięso nam się opiecze dodajemy do niego kilka kropel sosu sojowego i wędzoną paprykę smażymy wszystko przez chwilę. Następnie mięso podlewamy bulionem i dodajemy oregano. Za pomocą drewnianej łyżki wszystko co przywarło do dna i boków rondla zeskrobujemy (jeśli rondel jest pokryty teflonem to go zostawiamy:P). Wlewamy pomidory razem z zalewą i dusimy wszystko około 20 minut. Dodajemy czerwona paprykę i dusimy chwilę aż sos będzie robił się gesty. Przyprawiamy jeszcze do smaku solą pieprzem i ewentualnie cukrem, dodajemy fasolę i dusimy 5 minut. Chili podajemy z ryżem albo  zawijamy w tortille, możemy również nakładać je na chipsy z tortilli. Dla złagodzenia ostrości możemy zrobić na wierzchu kleks z jogurtu naturalnego:D

sobota, 20 lipca 2013

INDYK NA KANAPKI I NIE TYLKO!!

Jeśli znudziły się Wam "sklepowe" wędliny to dla odmiany proponuję pysznego indyka który urozmaici codzienne śniadanie. Ten przepis można również wykorzystać np. jako przystawkę albo zimną płytę na imprezie, a więc zaczynamy:D

INDYK PIECZONY Z NADZIENIEM Z SUSZONYCH POMIDORÓW

SKŁADNIKI:

- 700 gram filetu z indyka
- 12 suszonych pomidorów marynowanych w oliwie z oliwek
- 3 ząbki czosnku
- 1 średnia cebula
- 50 gram masła
- garść świeżej pietruszki posiekanej
- garść liści bazylii posiekanych
- trzy małe gałązki lubczyku ogrodowego (jeśli byłby ze sklepu z doniczki to połowę zawartości albo pól małej łyżeczki suszonego)
- sól i świeżo mielony pieprz

Czosnek wraz z pietruszką wkładamy do malaksera i chwile miksujemy, dodajemy lubczyk i pomidory i powtarzamy czynność. Do w/w składników dodajemy cebulę i krótko miksujemy tak by cebula była w małych kawałkach. Uzyskane nadzienie przekładamy do miski dodajemy bazylie, sół i świeżo mielony pieprz. Wszystkie składniki razem mieszamy odstawiamy do połączenia się smaków. Filet z indyka myjemy dokładnie i usuwamy zbędny tłuszcz i błony. Przekrawamy go na pól ale pamiętajmy żeby z jednej strony był połączony z drugą połową. Rozbijamy indyka na grubość ok 0,5mm solimy go i pieprzymy. Na mięso wykładamy nadzienie i rozsmarowujemy je równo. Połowę masła kroimy w płatki i układamy na nadzieniu, zwijamy ciasno w roladę. Indyka znowu solimy i pieprzymy układamy na górze resztę masła pokrojonego w płatki i zawijamy ciasno w folię aluminiową ("sreberko" :D). Indyka pieczemy około 25 minut w 200*C i zostawiamy w nagrzanym piekarniku do ostygnięcia. 

RADY:
- jeśli nie posiadacie malaksera to składniki można drobno pokroić i dodać żółtko jaja żeby składniki były spójne po upieczeniu
- mięso kroimy po wystygnięciu inaczej soki wypłyną i mięso będzie suche
- dla wzmocnienia smaku możemy dodać łyżeczkę sosu rybnego do nadzienia
- zamiast dodawać masło na wierzch rolady możemy ją zawinąć w szynkę dojrzewającą co wzbogaci smak rolady



czwartek, 18 lipca 2013

KOTLETY WIEPRZOWE Z PUREE I DUSZONYMI KURKAMI

Pomału rozpoczyna się u nas sezon na grzyby które są bardzo aromatyczne i dają potrawą zupełnie nowy wymiar. Ich wartość odżywcza jest stosunkowo nie wielka ale warto jest je wprowadzić do naszego menu. Grzyby oczywiście można mrozić, suszyć czy też marynować ale to te świeże mają najwięcej smaku. Jeśli ktoś z was chciałby sobie zamrozić kurki na zimę to pamiętajcie żeby je najpierw obgotować bo będą gorzkie. 

SKŁADNIKI NA 2 OSOBY:

- 4 kotlety wieprzowe ze schabu po 100 gram każdy
- 250 gram świeżych kurek
- 5 średnich ziemniaków ugotowanych w łupinach, obranych i przeciśniętych przez praskę
- 1 duża cebula pokrojona w kostkę
- 1 ząbek czosnku posiekany
- 500 ml śmietanki 18% ( nie śmietana )
- pęczek pietruszki
- 100 gram masła
- 50 ml mleka
- oliwa
- sól, świeżo mielony pieprz i gałka muszkatołowa

Kurki czyścimy z piasku i pozostałości ściółki, myjemy pod bieżącą wodą. Na patelni roztapiamy połowę masła z odrobiną oliwy, szklimy cebulę i czosnek następnie dodajemy kurki i dusimy około 10 minut aż cały płyn odparuje. Kotlety rozklepujemy lekko i przyprawiamy z obu stron solą i pieprzem. Do kurek dolewamy śmietankę i gotujemy żeby sos zgęstniał, przyprawiamy i dodajemy posiekaną pietruszkę. Na patelni smażymy kotlety z obu stron ( patelnia musi być bardzo gorąca w momencie kiedy kładziemy kotlety potem możemy zmniejszyć gaz ). W momencie kiedy kotlety się smażą robimy puree dodając do mleka i reszty masła ziemniaki sól, pieprz i gałkę. Wszystko razem mieszamy i podgrzewamy na małym ogniu. Gotowe danie wykładamy na talerz.

czwartek, 11 lipca 2013

PIZZA

Każdy z nas miał przyjemność chociaż raz w życiu spróbować pizzy a kto z nas nie chciał zrobić sobie ją samemu w domu? Pizza jest bardzo prosta w przygotowaniu a rozmaite dodatki do niej mogą sprawić że będzie wykwintnym daniem którym zachwycisz rodzinę lub gości a więc zaczynamy.

 CIASTO:
- 1 kilogram mąki
- 40 gram drożdży
- 400 ml letniej wody 
- szczypta soli
- łyżka cukru
- łyżka oliwy

 SKŁADNIKI:
- 400 gram pieczarek
- 200 gram szynki
- 0,5 kg sera mozarella
- szczypiorek
- papryka

SOS:
- puszka pomidorów
- dwie cebule
- dwa ząbki czosnku
- garść zielonych oliwek
- sól i świeżo mielony pieprz
- garść listków bazylii
-oliwa

Z drożdży części mąki, wody, soli, cukru i oliwy przygotowujemy rozczyn o gęstości kwaśnej śmietany, nakrywamy bawełnianą ścierką i zostawiamy by podwoił swoją objętość. W rondlu podgrzewamy oliwę na której szklimy cebulą i czosnek, dodajemy pomidory i smażymy do momentu aż woda odparuje. Doprawiamy solą i pieprzem wrzucamy oliwki i chwile dusimy, sos miksujemy na gładkie puree i dodajemy posiekane listki bazylii. Do rozczynu dodajemy resztę mąki (najlepiej stopniowo aby ciasto nie było za twarde) i wyrabiamy gładkie miękkie ciasto (jakby ciasto było za rzadkie zwiększyć ilość mąki). Z ciasta formujemy 8 małych kulek (średnicy brzoskwiń) nakrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia (ok pół godziny)
Włączamy piekarnik temperaturę ustawiamy na maksa, pieczarki przesmażamy aby pozbyć się wody a ser trzemy na tarce. Każdą porcję ciasta rozgniatamy dłońmi na pożądaną wielkość i kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem smarujemy sosem kładziemy ser i pozostałe składniki zostawiamy na ok 15minut. Pizze wkładamy do piekarnika i pieczemy na środkowej półce ok 7-10 minut aż spód się zrumieni. Upieczoną pizzę posypujemy posiekanym szczypiorkiem. 

sobota, 29 czerwca 2013

CURRY

Z racji tego że początek lata nie rozpieszcza nas zbytnio wysokimi temperaturami postanowiłem dodać coś na rozgrzewkę. Możliwe że nie każdemu przypadną do gustu te smaki ale na pewno troszkę was rozgrzeją:D

CURRY Z KURCZAKA
SKŁADNIKI:
-250 gram ryżu basmanti
-500 gram podudzi z kurczaka bez tłuszczu, skóry, kości
- dwie cebule
- dwie papryczki peperoni
- 5 cm korzenia imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 60 gram masła
- dwie puszki pomidorów pokrojonych
GARAM MASALA
- 2 łyżki kuminu w całości(nie kminku)
- laska cynamonu
- 5 goździków
- mała łyżka kardamonu w ziarnach
- 2 łyżki kolendry w ziarnach
- 5 ziaren ziela angielskiego
- łyżka kurkumy
- łyżka gorczycy w ziarnach
- gałka muszkatołowa mała łyżka

Składniki garam masala prażymy na patelni (oprócz kurkumy i gałki muszkatołowej) każdy oddzielnie, następnie przekładamy je do moździerza i ucieramy na proszek. Imbir, obraną cebule, peperoni i czosnek wkładamy do malaksera i miksujemy. Do składników w malakserze dodajemy garam masala kurkumę i gałkę muszkatołową i miksujemy razem. Wstawiamy wodę na ryż. W rondlu z grubym dnem roztapiamy masło i wrzucamy pastę z malaksera najpierw połowę i krótko przesmażamy, wlewamy pomidory i dodajemy pokrojonego w kostkę kurczaka. Curry gotujemy na wolnym ogniu aż mięso będzie miękkie. Jeśli będzie zbyt rzadkie dodajemy jeszcze pasty ( można je lekko posolić i posłodzić). Podajemy z ryżem, dla złagodzenia curry możemy na wierzch dać trochę jogurtu naturalnego. SMACZNEGO!!

czwartek, 20 czerwca 2013

DRÓB

Kto z nas nie lubi drobiu? jest szybki i tani w przygotowaniu, zawiera dużo potrzebnego białka a także jest niskokaloryczny. Kurczaka czy indyka możemy jeść bez obaw że przybędzie Nam tu i tam. Wybierając drób zwróćmy szczególną uwagę na kolor skóry, powinien być koloru białego przechodzącego w ecru, natomiast kolor piersi powinien być w odcieniu jasnego różu. Zapach powinien być obojętny. 
FILET Z KURCZAKA ZE SZPINAKIEM W SZYNCE DOJRZEWAJĄCEJ
  SKŁADNIKI:
- 2 filety z kurczaka
- 12 plastrów szynki dojrzewającej ( parmeńska, schwardzwaldzka, serano...)
- 4 garstki świeżego szpinaku
- 4 średniej wielkości marchewki
- 1 duża soczysta pomarańcza
- 1 cytryna
- 10 dużych listków bazylii
- 300 gram kaszy ( jaką lubicie)
- 2 duże cebule
- 100 gram masła
- sól i świeżo mielony pieprz
- gałka muszkatołowa 
- mała łyżeczka cukru

Filety myjemy i rozkrawamy wzdłuż na pół, bierzemy tłuczek i rozklepujemy je równo. Każdy rozbity filet solimy, pieprzymy i przyprawiamy gałką muszkatołową. Na wierzchu kładziemy porcję szpinaku i zwijamy ciasno w roladkę. Na desce rozkładamy trzy plastry szynki jeden obok drugiego tak by lekko na siebie nachodziły. Kładziemy roladkę z kurczaka i zwijamy wszystko w szynkę. Na tarce trzemy marchewki dodajemy pokrojone w cząstki filety z pomarańczy ( cząstki pomarańczy bez tej błonki ) wciskamy sok z cytryny dodajemy cukier, sól, pieprz i pokrojone listki bazylii mieszamy i odstawiamy do lodówki. W dużym garnku gotujemy kaszę. Na rozgrzanej patelni smażymy roladki z wszystkich stron, jak się już usmażą nakrywamy je folią aluminiową i odstawiamy w ciepłe miejsce. Na tą samą patelnie co smażyły się roladki do tłuszczu po smażeniu dodajemy masło i pokrojoną w kostkę cebulę. Usmażoną cebulę mieszamy razem z ugotowaną kaszą przyprawiamy i mieszamy wszystko razem. Wykładamy wszystkie składniki na talerze i SMACZNEGO!


sobota, 15 czerwca 2013

SMAŻONY ŁOSOŚ Z RISOTTO Z BOBU I PIEROGI Z ŁOSOSIEM

Ryby są bogatym źródłem witamin z grupy B oraz pełnowartościowego białka. Tłuszcz ryb zawiera kwasy omega-3 które chronią nasze serce np. przed zawałem, dlatego jedzmy ryby co najmniej trzy razy w tygodniu. 

SMAŻONY ŁOSOŚ Z RISOTTO Z BOBU
Do zrobienia dobrego risotto niezbędny jest dobry i aromatyczny wywar z mięsa, ryb lub warzyw.
WYWAR Z WARZYW:
- 4 szt. marchewki pokrojonej w plastry
- 2 szt pietruszki pokrojonej w plastry
- 2 cebule pokrojone na ćwiartki
- 1 seler naciowy pokrojony (może być normalny seler średniej wielkości)
- 1 cytryna wyszorowana przekrojona na pół
- bouquet garni lub pęczek tymianku
- 2 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- 0,5 l. białego wytrawnego wina 
- sól
- łyżeczka pieprzu w ziarnach 
- 2 szt. anyżu w gwiazdkach
Wszystkie składniki wkładamy do garnka wlewamy wino i dolewamy wody tak by przykryła warzywa na 1 cm solimy i gotujemy przez 30 min. Wywar odstawiamy do ostygnięcia, a następnie go przecedzamy. Wywar można przygotować wcześniej rozlać do pojemników i zamrozić a w razie potrzeby wyciągnąć odpowiednią ilość. Może leżeć w zamrażalniku ok 4 miesięcy.
SKŁADNIKI:
- 3 filety z łososia po 150 gram każdy
- 250 gram ryżu do risotto
- 750 ml wywaru
- 100 gram parmezanu 
- 2 cebule
- pęczek kolendry
- 200 gram bobu 
- 15 listków bazylii
- sól i świeżo mielony pieprz
- oliwa
Bób wkładamy do garnka zalewamy wodą solimy i gotujemy. Jak będzie miękki to hartujemy go szybko w misce z lodem i wodą żeby utrwalić kolor. Bób obieramy i miksujemy go z kolendra i odrobiną wywaru na gładką masę i odstawiamy. W garnku z grubym dnem szklimy cebulę dodajemy ryż i chwile smażymy. Jak ryż będzie szklisty to wlewamy trochę wywaru i mieszamy, czynność tą powtarzamy do momentu aż ryż będzie al dente. W trakcie robienia risotto smażymy łososia lekko przyprawionego solą i pieprzem. Łososia smażymy skórą do dołu na mocno rozgrzanej patelni. Żeby uzyskać chrupiącą skórkę na rybie w momencie położenia jej na patelni lekko ją dociskamy na całej długości. Jak ryż będzie al dente dodajemy do niego parmezan i pastę z bobu i kolendry mieszamy i gotowe. Na talerzu kładziemy porcję risotto na górę dajemy łososia dekorujemy posiekanymi listkami bazylii i gotowe.




PIEROGI Z WĘDZONYM ŁOSOSIEM
CIASTO:
- 350 gram mąki
- 1 jajko
- 125 ml wody
- sól
FARSZ:
- 200 gram wędzonego łososia
- 5 ziemniaków ugotowanych w mundurkach
- 2 średniej wielkości cebule
- 2 łyżki świeżego tymianku
- 2 łyżki pokrojonego koperku
- pół cytryny
- 100 gram masła
- sól i świeżo mielony pieprz
SOS:
- mały naturalny jogurt
- 100 gram białego tłustego sera
- pól cytryny
- 2 łyżki pokrojonego koperku
- ząbek czosnku
- sól i świeżo mielony pieprz
Wszystkie składniki na ciasto zagniatamy razem i odstawiamy do lodówki. Cebulę kroimy w drobną kostkę i szklimy na maśle, dodajemy obrane i pokrojone w drobną kostką ziemniaki smażymy chwilę wszystko razem i odstawiamy do ostygnięcia. Łososia kroimy drobno i dodajemy razem z tymiankiem i koperkiem do zimnych ziemniaków. Wciskamy cytrynę, dodajemy sól i pieprz następnie mieszamy wszystko razem. Farsz wstawiamy do lodówki żeby smaki się połączyły. Wszystkie składniki na sos łączymy razem i miksujemy na gładki sos. Ciasto wałkujemy na cienki placek, wykrawamy kółka, kładziemy farsz i kleimy pierogi które następnie gotujemy w osolonym wrzątku. Układamy pierogi razem z sosem na talerzu i obiad mamy gotowy.
 

wtorek, 11 czerwca 2013

WIEPRZOWINA

Z myślą o tym żeby mój blog był prosty i czytelny będę tytułował moje posty tak żeby każdy mógł łatwo i szybko odnaleźć to na co ma ochotę:D. Posty tytułowane będą co jakiś czas aktualizowane w miarę dodawania nowych przepisów a więc zapraszam do śledzenia. Dzisiaj proponuję coś troszkę bardziej skomplikowanego niż ostatnio ale bez obaw poprowadzę was krok po kroku jak go wykonać żebyście miło spędzili czas w kuchni a potem  przy stole. Dzisiejsze danie nadaje się na jakąś uroczystą kolację bądź niedzielny obiad ale bez obaw możecie go przyrządzać kiedy wam przyjdzie na to ochota. Ja np zrobiłem go dzisiaj we wtorek bez żadnej okazji:D A więc ZACZYNAMY:

POLĘDWICZKA WIEPRZOWA Z PIKANTNYM LECZO I KREMOWYM PUREE ZIEMNIACZANYM
SKŁADNIKI NA 3-4 OSOBY
-200 g polędwiczki wieprzowej
-750 g mączystych ziemniaków w mundurkach wyszorowanych (dobrze umytych)
-50 g masła
-200 ml mleka
- 2 czerwone papryki 
- 2 cebule
- 500 g dojrzałych słodkich pomidorów
- wino porto lub marsala nie koniecznie
- sól, pieprz świeżo mielony
- gałka muszkatołowa 
-łyżeczka wędzonej ostrej papryki (jeśli leczo ma być łagodne to zwykłej i ok 15 g wędzonego 
boczku)
- oliwa
- młoda marchewka i listki kolendry lub pietruszki do dekoracji
MARYNATA DO POLĘDWICZKI:
- 5 cm korzenia imbiru
- papryczka ostra
- łyżeczka kolendry w ziarnach
- 3 ząbki czosnku
- 100 ml oliwy
- 2 łyżki sosu sojowego jasnego
- łyżka pokrojonego świeżego rozmarynu
- skórka otarta z jednej cytryny ( wcześniej cytrynę dobrze wyszorować ponieważ skórki cytrusów są woskowane )

Umyć i oczyścić polędwiczkę z błon i nadmiaru tłuszczu, pokroić ją na 1,5 cm ( po 3 plastry na porcje) plastry posolić i popieprzyć z obu stron odstawić do lodówki. Przygotować marynatę krojąc wszystko w drobną kostkę, następnie wymieszać składniki marynaty z oliwą i sosem sojowym w misce. Włożyć wcześniej przygotowane polędwiczki i odstawić na minimum 30 min.
Ziemniaki ugotować, obrać jeszcze ciepłe i przecisnąć przez praskę do ziemniaków.
Jeśli mamy to możemy też ugotować 6-7 małych marchewek w całości do dekoracji.
Paprykę i cebule pokroić w paski, pomidora sparzyć obrać ze skórki i pokroić w grubą kostkę. Cebulę przesmażyć na oliwie z papryką wędzoną (lub boczkiem) przez ok. 4 minuty dodać paprykę świeżą i pomidory i gotować na mocnym ogniu jak płyn odparuje i powstanie gęsty sos można dolać 50 ml wina i je odparować (nie jest konieczne dodanie wina) przyprawić solą i pieprzem i leczo mamy gotowe.
Wyciągamy wcześniej przygotowane polędwiczki, układamy je na pergaminie jedna obok drugiej i lekko naciskamy każdą lub wszystkie na raz deską do krojenia(wcześniej poukładane polędwiczki nakryć folią spożywczą lub pergaminem żeby mięso nie przykleiło się do deski) Rozgrzewamy patelnie i dodajemy trochę oliwy, patelnia musi być dobrze nagrzana (wtedy mięso będzie bardziej soczyste). Smażymy polędwiczki z obu stron po ok 3-4 minuty (polędwiczka jako jedyna część wieprzowiny może być lekko krwista w środku) 
Między czasie gdy polędwiczki się smażą bierzemy przeciśnięte ziemniaki wkładamy je do garnka i stawiamy na gaz, dajemy masło, wlewamy trochę mleka, solimy,  dodajemy ok pół łyżeczki gałki muszkatołowej i cały czas intensywnie mieszamy ( mleko dozujemy stopniowo w zależności od tego jakie gęste puree chcemy uzyskać). Aby puree było bardziej kremowe to wcześniej przeciśnięte ziemniaki przecieramy jeszcze przez metalowe drobne sitko lub miksujemy w malakserze. Dla ułatwienia puree i leczo możemy przygotować wcześniej a potem tylko podgrzać w trakcie smażenia polędwiczek. Wykładamy na talerz i mmmmmmmmmmmmmm... niebo w gębie:D


GOTOWE DANIE

MARYNATA

niedziela, 9 czerwca 2013

ZAKUPY

Robiąc zakupy zwróćcie uwagę na kilka rzeczy takich jak np: data ważności ( wiele osób o tym zapomina a np w małych sklepach istnieje duże prawdopodobieństwo kupna rzeczy po terminie ) kraj pochodzenia ( powinniśmy kupować rzeczy polskich konsumentów aby ich wspierać bo Ci nie zawsze mają szanse wygrać z dużymi koncernami) w przypadku ryb należy sprawdzić to czy są hodowlane czy może z połowów ( oczywiście te drugie są o wiele lepsze i zdrowsze)  

RYBY:
Jakość i świeżość ryb sprawdzamy tak;
- jeśli nie mamy szansy sami zobaczyć to poprosić sprzedawce o pokazanie skrzeli powinny być w odcieniu czerwieni lub różu
- oczy nie mogą być mętne i zapadnięte
- naciskając na skórę lekko palcem powinna wrócić do pierwotnego kształtu
- i oczywiście zapach powinien być neutralny
WARZYWA:
Kupując warzywa wybierajmy te mniejsze mniej ''błyszczące" najlepiej gruntowe czyli hodowane na świeżym powietrzu, o ile to możliwe kupujmy owoce i warzywa bezpośrednio od rolników lub na małych straganach, targowiskach.
MIĘSO:
Mięso starajmy się kupować o ile to możliwe  na bieżąco w mniejszych ilościach nie mroźmy go tylko przechowujmy w lodówce, większe kawałki starajmy się spożyć do 3 dni a mniejsze tego samego dnia, kupujmy mięso tylko z pewnych żródeł.
WĘDLINY:
Kupując wędliny zwróćcie uwagę na ich wygląd najlepiej jest kupować wędliny wędzone nie pakowane próżniowo, wędliny przechowuje się albo w pergaminie albo w pojemniku próżniowym. Zwróćmy uwagę na cenę dobra wędlina powinna kosztować od ok 25 zł/kg dobra kiełbasa od ok 20zł/kg (jeśli kg mięsa mieszanego wp/wł kosztuje ok 15zł to jak kiełbasa z takiego mięsa może kosztować np 13zł). Zauważyłem również że jeśli kupimy taką samą ilośc wędliny droższej i tyle samo o wiele tańszej to tej droższej jest o ok 1/3 więcej. Wytłumaczenie jest proste ta tańsza jest napompowana saletra itp składnikami przez co ma więcej wody w sobie i chemii oczywiście.
SERY: 
Dobry ser dojrzewający ( gouda, ementaler itp) kosztuje od 35zł/kg tańsze odpowiedniki mają w sobie domieszkę tłuszczów roślinnych a ser w całości składa się z tłuszczu zwierzęcego. Najtańsze "sery" są produktami seropodobnymi i zawierają śladowe ilości mleka bądź niema go w nich wcale. Głównymi składnikami jakie powinny wchodzić w skład sera są: mleko, sól, bakterie kwasu mlekowego, podpuszczka (dopuszczalny jest tez naturalny barwnik taki jak np annatto który odpowiada za intensywniejszy kolor i nie jest szkodliwy dla zdrowia)
KONSERWY:
Potrawy w puszkach, słoikach lub plastikowych pojemnikach ich główną zaletą jest to że mają długi okres przydatności do spożycia. Ogólnie ciężko jest znaleźć na rynku konserwy mięsne lub rybne które nie zawierają w swoim składzie substancji chemicznych pochodzenia nie naturalnego. Pamiętajcie by po otwarciu puszki zawartość przełożyć do neutralnego pojemnika ponieważ zawartość puszki przeniknie smakiem metalu.

PRZYPRAWY:
Jeśli chodzi o przyprawy to kupujcie tylko suszone zioła, sól, pieprz itp. Unikajcie gotowych mieszanek przypraw (przyprawa do kurczaka, ryb wieprzowiny, bigosu itd) które zawierają między innymi glutaminiany i regulatory kwasowości. Są teraz na rynku dostępne mieszanki przypraw bez tych wzmacniaczy ale nie polecam ich ponieważ i tak zawierają ogromne ilości soli. Dla przykładu zróbcie dla porównania dwa takie same kotlety w panierce niech będą drobiowe jeden przyprawcie mieszanką przypraw a drugi posypcie solą i grubo świeżo mielonym pieprzem (jak nie macie młynka lub moździerza można pieprz włożyć do woreczka i potłuc go wałkiem. Ważne jest też żeby i jajko i panierka też były przyprawione solą i pieprzem). Tych którzy sprawdzą prosił bym o komentarz z opinią.

czwartek, 6 czerwca 2013

NA DOBRY POCZĄTEK

Nazywam się Paweł poczułem chęć założenia bloga żeby podzielić się z wami moimi doświadczeniami już zdobytymi i tymi które zdobędę. Będę kreował kuchnie przede wszystkim bez sztucznych wzmacniaczy smaku takich jak maggi vegeta itp gotowe świństwa. Usłyszałem kiedyś takie fajne zdanie " co nie dasz kucharzowi oddasz lekarzowi' wyciągałem z tego pewne wnioski i zauważyłem że to co tańsze z pozoru nie zawsze takie jest, ale o tym kiedy indziej. Z racji tego że jestem na małej diecie to dzisiaj coś lekkiego:P i jeszcze pare słów o diecie;
Jeśli ktoś z was planuje dietę to niech się skonsultuje z dietetykiem ponieważ każda dieta jest ustalana indywidualnie do każdego z nas, nie można od tak sobie skopiować czyjąś dietę z internetu ponieważ skutki moga być grożne dla zdrowia. Mała rada dla tych którzy nie chcą przytyć poprostu nie przekraczajcie dziennej dawki spożycia kalorii a oto tabela;



Dzieci 1-3 lat1300
Dzieci 4-6 lat1700
Dzieci 7-9 lat2100
Chłopcy 10-12 lat2600
Dziewczęta 10-12 lat2300
Młodzież męska 13-15 lat3000-3300
Młodzież męska 16-20 lat3200-3700
Młodzież żeńska 13-15 lat2600-2800
Młodzież żeńska 16-20 lat2500-2700
Mężczyźni 21-64 lat praca lekka2400-2600
Mężczyźni 21-64 lat praca umiarkowana2800-3200
Mężczyźni 21-64 lat praca ciężka3500-4000
Mężczyźni 21-64 lat praca bardzo ciężka4000-4500
Kobiety 21-59 lat praca lekka2100-2300
Kobiety 21-59 lat praca umiarkowana2400-2800
Kobiety 21-59 lat praca ciężka2900-3200
Kobiety ciężarne (II połowa ciąży)2800
Kobiety karmiące3400
Mężczyźni 65-75 lat2300
Mężczyźni powyżej 75 lat2100
Kobiety 60-75 lat2200
Kobiety powyżej 75 lat

2000

GRILOWANA PIERŚ Z KURCZAKA

MARYNATA;
- dowolna część kurczaka udko,skrzydła,pierś
- pół łyżeczki papryki słodkiej (opcjonalnie wędzonej)
- 20ml oliwy
- lyżeczka sosu rybnego
- łyżeczka sosu sojowego
- 6 kropli sosu Worcestershire
- ząbek czosnku 
- świeżo grubo mielony pieprz 
- dwie łyżki tymianku świeżego (może być suszony ale trzeba go wcześniej rozetrzeć w dłoniach lub moździerzu by wydobyć aromat)
DOBRZE NACIERAMY MIĘSO I ZOSTAWIAMY NA PÓŁ GODZINY PRZY WIĘKSZEJ ILOŚCI MIĘSA PODWOIĆ SKŁADNIKI, ILOŚĆ SKŁADNIKÓW PODANA JEST NA PODWÓJNĄ PIERŚ

Wyjąć mięso z marynaty i grilować na patelni po ok 8 minut z każdej strony (czas grilowania może być różny w zależności od grubości filetu, czy mięso jest już dobre można sprawdzić naciskając je w najgrubszym miejscu powinno być delikatnie miękkie i elastyczne) jeśli nie macie odpowiedniej patelni można użyć zwykłej i niewielkiej ilości tłuszczu. W przypadku zastosowania innego mięsa niż filet należy obsmażyć mięso na patelni i dopiec w piekarniku:D












EFEKT KOŃCOWY