poniedziałek, 8 września 2014

FRITTATA Z WARZYWAMI

Frittata jest to danie kuchni włoskiej, które jest bardzo uniwersalne. Można ją przyrządzić na śniadanie, obiad czy kolacje. Do przygotowania frittaty można użyć warzyw,ryb, wędlin, mięsa oraz serów. Moja frittata zajęła drugie miejsce w konkursie „SZOPIENICKIE MASZKETY ”

SKŁADNIKI:

- 8 jajek
- 4 łyżki mleka
- dwie łyżki mąki
- dwie duże cebule pokrojone w kostkę
- dwa ząbki czosnku posiekane
- 300 gram drobnych różyczek brokułów  
- 150 gram posiekanych suszonych pomidorów
- 100 gram sera feta  
- łyżka suszonego oregano
- 100 gram masła
- sól i świeżo mielony pieprz
- blacha do pieczenia 28 cm na 23,5 cm 

Na patelni rozpuszczamy masło, szklimy cebulę z czosnkiem. Dodajemy pomidory i smażymy chwilę na małym ogniu, następnie dodajemy brokuły, pokruszony ser feta i doprawiamy solą, pieprzem oraz oregano. Zawartość patelni odstawiamy do wystygnięcia, całość powinna być dość pikantna żeby po upieczeniu nie była mdła. Oddzielamy żółtka od białek, do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy na sztywną pianę. Białka mieszamy z żółtkami mąką i mlekiem. Tak przygotowane jajka mieszamy z wystudzonymi warzywami przekładamy na blachę do pieczenia, wcześniej wysmarowaną masłem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C na 30 minut. Frittatę podajemy na ciepło lub zimno.

piątek, 15 sierpnia 2014

PIECZONE UDKO Z ZIEMNIAKAMI I GOŁĄBKIEM Z BAKŁAŻANA

Kurczak jest smaczny, prosty i szybki w przygotowaniu, starajmy się te piękne słoneczne dni wykorzystywać na odpoczynek a nie czas spędzony w kuchni. Do tego dania można użyć całego kurczaka jak i jego elementy, ja postawiłem na udka.

SKŁADNIKI:

- udka z kurczaka (tyle ile potrzebujesz)
- 6 dużych ziemniaków obranych ( wystarczy na około 4 porcje)
- bakłażan
- śmietana 30%
-100 gram sera typu lazur
-2 marchewki
- 1 pietruszka
- pół selera
- 1 cebula
- 2 posiekane pomidory obrane ze skórki i pozbawione nasion
- mała puszka siekanych pomidorów pelati
- 2 ząbki czosnku
- pęczek tymianku
- 1 cytryna wyszorowana
- 100 gram masła
- papryka słodka w proszku
- sól, pieprz i gałka muszkatołowa 
- cukier

Ścieramy skórkę z cytryny i odstawiamy ją. Myjemy udka, osuszamy, doprawiamy połową tymianku, sola, pieprzem, papryką, ząbkiem czosnku i wyciśniętym sokiem z połowy cytryny (wyciśniętą połówkę zostawiamy razem z mięsem). Marchewkę, pietruszkę i seler siekamy bardzo drobno, można zetrzeć na grubych oczkach na tarce i jeszcze posiekać. Cebulę z czosnkiem szklimy na całym maśle, dodajemy posiekane warzywa i dusimy do miękkości podlewając co jakiś czas wodą.Pod koniec dodajemy posiekane pomidory a po 5 minutach pelati i skórkę z cytryny, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem. Dusimy wszystko aż cały płyn odparuje. Ziemniaki kroimy w cieniutkie plasterki i układamy warstwami w naczyniu żaroodpornym. Pomiędzy warstwami solimy, pieprzymy dajemy trochę sera i sporą ilość listków tymianku. Całość zalewamy śmietaną do 3/4 wysokości. Bakłażana kroimy wzdłuż na plastry grubości ok 3 mm, następnie skrapiamy go oliwą z czosnkiem, solimy, pieprzymy i grillujemy z jednej strony. Nastawiamy piekarnik na 180°C i wkładamy ziemniaki a na drugą półkę kurczaka. Międzyczasie w plastry bakłażana zawijamy farsz z warzyw. Bakłażana podgrzewamy w piekarniku albo jeśli został nam farsz to rozrzedzamy go lekko i podgrzewamy bakłażana na wolnym ogniu.


środa, 9 lipca 2014

PIEROGI Z JAGODAMI

Lipiec to miesiąc kiedy możemy cieszyć się tymi małymi skarbami lasu. Każdy z nas po ich zjedzeniu chwali się swoim mocno fioletowym językiem. Uwielbiają je dzieci, a także dorośli, są pyszne i zdrowe. Między innymi leczą oczy, obniżają cholesterol oraz uelastyczniają naczynia krwionośne. Spieszmy się je kupować, ponieważ sezon na nie jest bardzo krótki.

SKŁADNIKI:

- 500 gram jagód leśnych
- 7 łyżeczek cukru
- ziarnka z 1 laski wanilii
- masło
- 1 jogurt grecki
- 350 gram mąki
- 125 ml letniej wody 
- szczypta soli

Z mąki, jajka, wody i soli zagniatamy ciasto, odstawiamy je na pół godziny aby odpoczęło. Jagody mieszamy z pięcioma łyżeczkami cukru i ziarnkami wanilii. Jogurt mieszamy z resztą cukru. Z rozwałkowanego ciasta wycinać krążki o średnicy 6-7 cm, na każdy nakładać farsz. Zlepić i gotować w dużej ilości osolonego wrzątku, kiedy wypłyną dogotować jeszcze 2-3 minuty. Podawać gorące z jogurtem polane ciepłym masłem.

niedziela, 29 czerwca 2014

POLĘDWICZKA WIEPRZOWA Z KASZĄ I BOBEM

Na straganach i w sklepach pojawił się już bób i groszek. Poza smakiem urzeka mnie w nich intensywność koloru, który ożywia przygotowane z nimi danie. Bób posiada duże ilości wartości odżywczych w stosunku do niskiej kaloryczności. 

SKŁADNIKI: (2 porcje)

- cała polędwiczka wieprzowa
- 150 gram kaszy gryczanej
- 200 bram bobu
- dwie garście namoczonych suszonych grzybów
- dwie cebule 
- trzy ząbki czosnku
- kilka liści laurowych
- masło 
- koperek
- sok z połowy cytryny
- 50 ml śmietanki 30%
- sól i pieprz

Z polędwiczki usuwamy błonę z wierzchu i myjemy, następnie solimy i pieprzymy z każdej strony. Kładziemy polędwiczkę na foli spożywczej, na wierzchu układamy liście laurowe i plastry czosnku z jednego ząbka. Zawijamy mięso ciasno w folię, robiąc coś w rodzaju  cukierka”, którego następnie zawijamy w folię aluminiową. Polędwiczkę wrzucamy na wrzątek i zostawiamy na najmniejszym ogniu 15 minut. Bób gotujemy około 5 minut wraz z koprem, pod koniec solimy. Bób wkładamy do wody z dużą ilością lodu, następnie obieramy go z łupiny. Na patelni szklimy jedną cebulę wraz z posiekanym ząbkiem czosnku, dodajemy posiekane grzyby i podlewamy przecedzoną wodą, w której się moczyły. Kiedy płyn zredukuje się do 1/3 objętości, dodajemy śmietanę i sok z cytryny. Doprawiamy sos solą i pieprzem. W garnku gotujemy kaszę, a międzyczasie na patelni szklimy na maśle cebulę z czosnkiem do których dodajemy rozgnieciony bób, pod koniec doprawiamy solą, pieprzem i posiekanym koperkiem. Rozwijamy polędwiczkę, kroimy w plastry i obsmażamy na patelni. Wszystkie składniki podajemy ciepłe.


poniedziałek, 16 czerwca 2014

DOMOWY DROBIOWY KEBAB

Kto z nas niema nieraz ochoty na tzw. „świńskie żarcie”. Po co kupować te fast foody o których nie mamy bladego pojęcia i nie wiemy co jest w środku, kiedy każdy z nas może przygotować sobie w domu zdrową wersję takiego dania, według własnych upodobań i smaków. Kebab to danie kuchni arabskiej, bogatej w różnorodność przypraw dodawanych do potraw, które nadają im niepowtarzalny smak. To co możemy kupić u nas w barach szybkiej obsługi, nawet nie stało obok prawdziwego kebaba. Dzisiaj moja wariacja na ten temat.


SKŁADNIKI:

- 3 duże udka z kurczaka lub dla wersji mniej kalorycznej piersi z kurczaka
- 6 płatów tortilli 
- wymieszana w skali 1:1 sałata rukola z sałatą lodową
- dwie cebule pokrojone w talarki
- dwa pomidory pokrojone w plastry
 - kilka oliwek

MARYNATA DO MIĘSA:

- łyżeczka kolendry w proszku
- łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
- łyżeczka kurkumy
- 3 ząbki czosnku otarte
- łyżka sosu sojowego
- łyżka sosu rybnego
- sól i pieprz
- 50 ml oliwy

Wszystkie składniki marynaty połączyć na jednolitą masę, powinna być dobrze doprawiona. Udka z kurczaka natrzeć marynatą i zostawić na minimum pół godziny, następnie upiec w temperaturze 180°C przez 40 minut. Jeśli używacie filetu, pokrójcie go w plastry, zaprawcie marynatą i odstawcie na pół godziny. Następnie, albo je obsmażcie na patelni, albo nabijcie na szpadki i grillujcie. Z udek, oddzielcie mięso od kości i trzymajcie w piekarniku, nagrzanym do 80°C aby było ciepłe.

SOS:

- jogurt naturalny 500 ml 
- 2 ząbki czosnku otarte
- dwie papryczki chilli drobno pokrojone
- 3 łyżki mięty posiekanej
- sok i skórka z cytryny
- cukier, sól i pieprz

Wszystkie składniki sosu łączymy razem, doprawiamy do smaku. Powinien być dobrze doprawiony i rześki.

Na patelni lekko podgrzewamy tortille, po 10 sekund z każdej strony wystarczy, smarujemy sosem, układamy sałatę, pomidory ,cebulę oliwki, mięso i ciasno zwijamy. Uważajcie żeby nie położyć za dużo składników, bo będzie problem ze zwinięciem placka. Do kebaba podajemy w osobnej miseczce sos.

czwartek, 12 czerwca 2014

SMAŻONY PSTRĄG Z MŁODYMI ZIEMNIAKAMI I GROSZKIEM CUKROWYM

W końcu w sklepach można kupić świeży groszek, ja jestem jego wielkim fanem i żałuje że tak krótko jest dostępny. Groszek jest bardzo dobrym dodatkiem do dań, jego słodkawy smak idealnie komponuje się np. z boczkiem czy jajkiem w koszulce. Można go wykorzystać na śniadanie jak i na obiad. Groszek jest niskokaloryczny i lekkostrawny, dlatego jest idealnym dodatkiem przed zbliżającymi się wakacjami.


SKŁADNIKI:

- 4 filety z pstrąga
- 250 gram groszku cukrowego
- 1 kg młodych ziemniaków
- 150 gram masła
- cebula pokrojona w kostkę
- 8 plastrów szynki długo dojrzewającej np. serano, parmeńska, schwardzwaldzka
- skórka otarta z cytryny
- świeży koperek
- sól i pieprz


Wyrównujemy brzegi filetów z ryby, nacieramy solą, pieprzem oraz skórką z cytryny i odstawiamy do lodówki. Ziemniaki myjemy i lekko szorujemy aby pozbyć się skórki, gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Międzyczasie groszek cukrowy gotujemy na parze przez ok. 3 minuty. Groszek rozdzielamy na 8 równych porcji i każdą z nich zawijamy w plaster szynki. Na 100 gramach masła szklimy lekko osoloną cebulę. Kiedy ziemniaki są miękkie odcedzamy je i mieszamy z koperkiem i cebulką, odstawiamy w cieple miejsce aby nie ostygły. Na patelni smażymy rybę zaczynając od strony skóry. Na drugiej patelni obsmażamy delikatnie groszek zawinięty w szynkę. W momencie obrócenia ryby na drugą stronę dodajemy resztę masła i ćwiartkę cytryny.
 

niedziela, 8 czerwca 2014

KOKTAJL TRUSKAWKOWY

Na zewnątrz znów gorąco, na jedzenie za bardzo niema się ochoty w taki upał. Przy takich temperaturach każdy napił by się czegoś orzeźwiającego co postawiło by go na nogi.

SKŁADNIKI:

- 30 dag truskawek umytych
- 0,5 l kompotu truskawkowego
- 0,5 l wody
- kilka kostek lodu
- kilka listków mięty lub bazylii
- kilka gałek sorbetu truskawkowego
- sok z połowy cytryny

Wszystkie składniki oprócz sorbetu wkładamy do wysokiego słoika i miksujemy. Do szklanek wkładamy po gałce sorbetu i kilka listków mięty, całość wypełniamy sorbetem.

środa, 21 maja 2014

ROŻKI Z ŁOSOSIA

Łosoś jest bardzo wszechstronną rybą doskonały na obiad, przystawkę czy kolację, a w dodatku ciężko znaleźć osobę, która go nie lubi. W tej wersji jest bardzo szybką i prostą przystawką, która fanom tego gatunku ryby na pewno przypadnie do gustu. Taka przystawka śmiało może rozpocząć wykwintny obiad albo być lekką kolacją. Gorąco zachęcam do jej przygotowania. 


SKŁADNIKI:

- opakowanie wędzonego łososia w plastrach około 150 gram
- opakowanie serka śmietankowego almette
- dwa ząbki czosnku
- łyżka posiekanego koperku
- sok z jednej cytryny
- sól i pierz

Serek przekładamy do miski. Ścieramy czosnek, dodajemy koperek, sok z cytryny i mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Z plastrów łososia robimy ruloniki i za pomocą szprycy cukierniczej nadziewamy je pastą z serka. Jeśli nie mamy szprycy to możemy posmarować plastry serkiem i zwinąć je. Rożki podajemy udekorowane cytrusami.


wtorek, 13 maja 2014

CRUMBLE RABARBAROWE Z DOMOWYMI LODAMI

Crumble jest wspaniałym szybkim deserem, który doskonale smakuje. Do tego deseru koniecznie lody, które topiąc się na kruszonce tworzą pyszną kompozycje z lekko kwaśnym i cierpkim rabarbarem. Do wyrobu domowych lodów niezbędna jest specjalna maszynka, która sprawi że nasze lody będą kremowe i delikatne. 

SKŁADNIKI:

- pęczek rabarbaru obrany i pokrojony
- laska wanilii
- 50 ml czerwonego rumu lub inny alkohol np. koniak, whiskey itp.
- 150 gram cukru
- 150 gram masła
- 100 gram mąki

Do miski wsypujemy mąkę, 50 gram cukru, 50 gram masła i robimy kruszonkę. Na dużą patelnię z grubym dnem wysypujemy resztę cukru i robimy karmel (pamiętajcie karmelu się nie miesza). Do karmelu wrzucamy rabarbar, ziarna i laskę wanilii i rum. UWAGA!!! na patelni pojawi się ogień, dlatego wlejcie rum z bezpiecznej odległości. Jeśli ogień długo nie będzie gasł, przykryjcie patelnie pokrywką. Całość smażymy ok 5 minut, a pod sam koniec dodajemy masło. Rabarbar przekładamy do małych naczyń do zapiekania lub do dużego, posypujemy kruszonką i zapiekamy na najwyższej półce w piekarniku, do uzyskania złotego koloru.

DOMOWE LODY:

- 6 żółtek
- 200 gram cukru
- 400 ml śmietanki 30%
- 200 ml mleka
- laska wanilii
- maszynka do lodów
- termometr cukierniczy

W garnku gotujemy mleko ze śmietanką i laską wanilii przekrojoną na pół i wyskrobaną. Międzyczasie ubijamy żółtka i cukier na jasny krem. Do kremu wlewamy połowę mleka wraz ze śmietanką i intensywnie mieszamy, dolewamy drugą połowę. Przelewamy krem z miski przez sitko do garnka, w którym gotowało się mleko ze śmietanką. Krem mieszamy i podgrzewamy do temperatury 82°C. Ewentualnie co jakiś czas wyciągamy łyżkę z kremu i palcem na jej odwrocie robimy kreskę, krem nie powinien się zlewać. Podgrzewanie kremu nie trwa dłużej niż 5 minut. Róbmy to na wolnym ogniu, żeby się nie zagotował i nie zważył. Krem studzimy około 4 godzin w lodówce i wlewamy do maszynki do lodów. Możemy poradzić sobie również bez maszynki, efekt będzie trochę gorszy ale to zawsze samemu zrobione lody. Mrozimy masę i co jakiś czas np. co 30 minut, mieszamy masę aby rozbić kryształki lodu. Ta metoda zdecydowanie lepiej sprawdza się podczas produkcji sorbetów, ale jak się niema co się lubi ...

piątek, 9 maja 2014

KURCZAK FASZEROWANY NA KROKIECIE Z KASZY I PUREE Z KALAFIORA

W okresie wiosennym, kiedy ziemniaki czy to młode czy stare nie są za smaczne, staram się jeść więcej kasz czy ryżu. Klasyczne podawanie kaszy z dodatkami lub bez już mi się znudziło. Krokiet z kaszy jest świetnym urozmaiceniem tego klasycznego składnika, można również zrobić go z ryżu wedle upodobania. 

SKŁADNIKI:

- 4 nieduże filety z kurczaka
- 150 gram suszonych pomidorów
- dwie cebule pokrojone w kostkę
- pęczek bazylii posiekany
- sól i pieprz
- 100 ml rosołu
- mała łyżeczka męki
- kilka nitek szafranu

Na oliwie z pomidorów szklimy cebulę z odrobiną soli. Do cebuli dodajemy pokrojone w kostkę suszone pomidory i smażymy kilka minut często mieszając. Do zimnych pomidorów dodajemy posiekaną bazylię i doprawiamy pieprzem i solą. W filetach nożem robimy kieszeń i nadziewamy farszem z pomidorów, w razie potrzeby spinamy kieszeń wykałaczką. Na oliwie odsmażamy filety z obu stron, pod koniec smażenia oprószamy patelnie mąką i podlewamy bulionem. Do sosu dodajemy nitki szafranu i redukujemy aż do momentu powstania gładkiego sosu. Gotowy sos przelewamy przez sitko.

KROKIET:

- 100 gram ugotowanej kaszy
- 75 gram masła
- pokrojona w kostkę cebula
- 2 jajka
- bułka tarta
- dwie łyżki posiekanego koperku

Do kaszy dodajemy podsmażoną na maśle cebulę (ważne aby to było masło), 1 jajko i dwie łyżki bułki tartej. Masę wkładamy do lodówki aby stężała. Z kaszy formujemy nieduże kotlety, obtaczamy w jajku, bułce i smażymy na oleju na złoty kolor

PUREE Z KALAFIORA:

- 500 gram różyczek z kalafiora
- 100 gram masła
- 50 ml śmietanki 30%
- sól i pieprz

Kalafiora gotujemy w wodzie do miękkości. Miksujemy go na gładkie puree i podgrzewamy w rondlu z masłem i śmietanką. Puree doprawiamy solą i pieprzem, można dodać odrobinę czosnku.


poniedziałek, 5 maja 2014

GRILLOWANY FILET Z MŁODĄ KAPUSTĄ

Wiosna w pełni, na straganach coraz to więcej nowalijek, które swą świeżością i intensywnością kolorów zachęcają do ich zjedzenia. Pamiętajcie aby poddawać nowalijki jak najkrótszej obróbce termicznej ponieważ tracą witaminy, starajmy się ich również nie obierać, wystarczy je dobrze wymyć. Postanowiłem wykorzystać jedną z nich, mianowicie młoda kapustę która teraz ma delikatny słodki smak.

SKŁADNIKI:

- 4 filety z kurczaka
- główka młodej kapusty posiekana
- cebula pokrojona w kostkę
- dwa pomidory pokrojone w kostkę
- posiekany ząbek czosnku
- pół kostki masła 
- łyżka octu
- łyżeczka cukru
- łyżka posiekanego tymianku
- posiekany pęczek koperku
- cytryna
- sól i pieprz

Filety myjemy i marynujemy w tymianku, soli, pieprzu i soku z cytryny. W wysokim garnku podduszamy na maśle cebulę i czosnek z dodatkiem soli. Dodajemy posiekane pomidory, ocet i cukier dusimy chwilę. Do środka wkładamy porcjami kapustę i intensywnie mieszamy tak aby zwiędła (pamiętajmy że kapusta ma się tylko lekko zblanszować i pozostać chrupka). Dodajemy koperek, doprawiamy kapustę pieprzem i solą oraz cukrem jeśli to konieczne. Na patelni grillujemy filety z kurczaka i podajemy z ciepłą kapustą. Ja do swojego dania dołożyłem jeszcze odsmażane ziemniaki, które się świetnie komponowały z całością.

- 8 ugotowanych ziemniaków w mundurkach pokrojonych w ćwiartki
- cebula pokrojona w kostkę
- 10 dag boczku wędzonego pokrojonego w kostkę

Na dużej patelni podgrzewamy tłuszcz, wrzucamy ziemniaki smażymy chwile, dodajemy boczek i cebulę. Wszystko smażymy do uzyskania chrupiącej złotej skórki.


środa, 23 kwietnia 2014

DOMOWY BIGOS

Święta już za nami. Po świętach zawsze zostaje nam dużo jedzenia, starajmy się je wykorzystać. Pozostałości gotowanej szynki wspaniale nadadzą się do naszego bigosu. Wykorzystać możemy również resztki  wędlin i pieczonych mięs, które przygotowywaliśmy na świąteczne dni. 


SKŁADNIKI:

- 1,5 kg kwaszonej kapusty
- 30 dag surowej łopatki wieprzowej
- 10 dag suszonych grzybów
- 50 dag kiełbasy jałowcowej (mogą być wyżej opisane wędliny, pieczenie itp.)
- 20 dag boczku wędzonego
- 30 dag koncentratu pomidorowego
- 40 dag cukru
- 50 ml czerwonego wina
- 3 duże cebule
- 5 ząbków czosnku
- liście laurowe i ziela angielski
- łyżeczka kminku
- majeranek
- łyżeczka pieprzu w ziarnach
- sól

Kapustę siekamy i gotujemy w garnku z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego oraz kminku. Moczymy grzyby, łopatkę myjemy i kroimy w kostkę. Mięso obsmażamy na złoty kolor, podlewamy gorącą wodą i dusimy. Pod koniec duszenia mięso podlewamy wodą z grzybów oraz winem i odparowujemy. Do mięsa dodajemy pieprz, posiekaną cebulę,grzyby, czosnek i pokrojoną kiełbasę oraz boczek. Smażymy wszystko razem, międzyczasie odcedzamy kapustę. Do garnka z mięsem dodajemy koncentrat pomidorowy i smażymy chwilę razem. Łączymy kapustę z mięsem, doprawiamy cukrem, solą i majerankiem. Bigos dusimy na małym ogni ok 3 godzin często mieszając aby się nie przypalił. 

Rada:

Bigos podgrzewajcie zawsze w tym garnku w którym się gotował ponieważ zyskuje wtedy na smaku.

czwartek, 3 kwietnia 2014

BAR Z KASZĄ JĘCZMIENNA

Nie będę się rozpisywał o tym jakie to ryby są zdrowe i dlaczego warto je jeść, bo każdy o tym wie. U mnie w domu ryby są ważnym elementem tygodniowego menu, jeśli nie w daniu głównym to na pewno na śniadanie lub kolacje muszą się znaleźć na stole. Ostatnio postanowiłem jeść więcej kasz i makaronów, zwłaszcza dlatego że ziemniaki o tej porze roku są nie dobre i nie zdrowe (trzeba je grubo obierać ponieważ zawierają pod skórką rakotwórczą solaninę).

SKŁADNIKI:

- 4 filety z ryby ze skórą 
- 20 dag kaszy jęczmiennej
- pęczek botwiny
- 10 dag zielonego groszku
- 1 cebula
- 100 gram masła
- łyżeczka cukru 
- 50 ml ciemnego octu winnego
- sól i pieprz 
- wyszorowana cytryna

W osolonej wodzie gotujemy kaszę. Na maśle przesmażamy cebulę, dodajemy łyżkę cukru, ocet i posiekaną botwinę. Dodajemy kaszę i dokładnie mieszamy, pod koniec dodajemy groszek solimy i pieprzymy do smaku. Rybę przyprawiamy z obu stron solą, pieprzem i skórką z cytryny. Na gorącej patelni smażymy rybę zaczynając od strony skóry, przewracamy rybę na drugą stronę i dodajemy pokrojoną w ćwiartki cytrynę.

wtorek, 1 kwietnia 2014

NALEŚNIKI Z SEREM I SOSEM TRUSKAWKOWYM

Za oknami coraz bardziej kolorowo, pomyślałem że dobrze by było przenieść to na talerz. Smaczne i delikatne naleśniki to idealny obiad na wiosenne dni. Efektowne i kolorowe podanie, nadaje im odrobinę wykwintnego wymiaru. 

SKŁADNIKI:

- 20 dag mąki
- 4 jajka
- 500 ml mleka
- 2 łyżki cukru
- sól
- masło klarowane do smażenia lub inny tłuszcz

Oddzielamy żółtka od białek. Do mąki dodać żółtka, mleko, cukier, szczyptę soli i rozmieszać tak by nie było gródek. Odstawić na 30 minut. Ubić sztywną piane z białek i dodać ją do ciasta, delikatnie mieszając. Na rozgrzanej i natłuszczonej patelni smażymy naleśniki. Gotowe naleśniki układać na odwróconym do góry dnem talerzu. 

SER:
- 20 dag twarogu
- 2 łyżki miodu
- skórka otarta z cytryny
- szczypta cynamonu

Twaróg utrzeć ze wszystkimi składnikami na gładką masę.

SOS TRUSKAWKOWY:

- 50 dag truskawek
- 3 łyżki dżemu truskawkowego
- 50 ml kompotu truskawkowego ewentualnie mleka

Truskawki miksujemy z dżemem i kompotem na gładki sos.
Na każdy naleśnik nakładamy porcję sera i polewamy sosem. Jeśli chcemy aby nasze naleśniki były ciepłe to odsmażamy je na maśle. Do dekoracji można użyć świeżych owoców.



czwartek, 27 marca 2014

SZASZŁYKI

Bardzo  prosty i szybki obiad. Istnieje wiele rodzajów szaszłyków, można je również robić z różnego rodzaju mięs. Ja postawiłem na mięso z kurczaka, szybko się grilluje a w połączeniu z grillowanymi warzywami daje świetnie zbilansowany posiłek. 

SKŁADNIKI:

- 70 dag filetu z kurczaka, pokrojonego w dużą kostkę
- 4 czerwone cebule, pokrojone w grube plastry
- jedna cukinia, pokrojona w grube plastry
- duża papryka, pokrojona w dużą kostkę
- 6 dużych pieczarek, pokrojonych w grube plastry
- szpadki do szaszłyków

Na szpadki nabijamy warzywa z mięsem według uznania. Pamiętajmy żeby wszystko ciasno nabić. Do wysokiego pojemnika dajemy dwa ząbki czosnku, kilka plastrów imbiru, łyżka sosu sojowego jasnego, łyżka sosu rybnego, sól, pieprz, ok 100 ml oliwy z oliwek, papryka słodka w proszku. Składniki miksujemy żeby uzyskać marynatę. Za pomocą pędzelka wcieramy marynatę w mięso i warzywa, zostawiamy na pół godziny. Szaszłyki obsmażamy na patelni grillowej, następnie dopiekamy w piekarniku przez 10 minut, temperatura 190°C

RYŻ:

- 20 dag ugotowanego ryżu ( waga przed ugotowaniem)
- 10 dag masła
- dwie cebule pokrojone w kostkę
- papryka pokrojona w kostkę
- mała łyżeczka kuminu
- łyżka koncentratu pomidorowego
- łyżeczka cukru
- sól i pieprz

W wysokiej patelni rozgrzewamy masło, smażymy cebulę i paprykę. Dodajemy kumin, koncentrat sól i pieprz, smażymy chwile razem. Wsypujemy ryż opłukany w zimnej wodzie i smażymy chwilę razem.

wtorek, 18 marca 2014

DOMOWE GOŁĄBKI

Za każdym razem, kiedy robię gołąbki to staram się żeby smakowały jak te od mojej babci. Oczywiście nie udaje mi się idealnie odtworzyć smaku gołąbków z dzieciństwa, ale i tak są pyszne. Starajmy się postawić na dobrej jakości produkty, najlepiej by mięso było świeżo mielone, a sukces mamy zapewniony.


SKŁADNIKI:

- spora główka kapusty, w moim przypadku była włoska
- 80 dag mielonego mięsa wieprzowego
- 250 gram ryżu
- dwa ząbki czosnku 
- dwie cebule
- liście laurowe
- ziele angielskie
- kminek
- majeranek
- sól 
- świeżo mielony pieprz

Gotujemy ryż, do dużej miski dodajemy mięso, starte ząbki czosnku, startą cebulę, majeranek, dużo soli i pieprzu. W dużym garnku parzymy główkę kapusty i oddzielamy liście (wodę z gotowania zostawiamy). Kiedy ryż jest ostudzony, dodajemy go do miski z mięsem i mieszamy farsz. Z liści odkrawamy „garb”, nakładamy farsz i ciasno zwijamy. Na dno dużego rondla lub garnka, wrzucamy kilka liści, ziela i kminku, Dno garnka wykładamy dodatkowo liśćmi, które nam zostały i układamy ciasno gołąbki. Do gołąbków wlewamy osoloną wodę z gotowani kapusty i dusimy na małym ogniu gołąbki przez około godzinę.

SOS:

- pół litra rosołu
- mały słoik koncentratu pomidorowego
- cebula pokrojona w kostkę 
- 200 gram pomidorów w zalewie z puszki
- 150 ml śmietany 30%

W rondelku szklimy cebulę, dodajemy koncentrat i smażymy krótko razem, wlewamy rosół. Po 5 minutach dodajemy pomidory z puszki i gotujemy ok 20 minut. Do sosu wlewamy śmietanę i miksujemy wszystko na gładki sos. Sos przecieramy przez gęste sito aby pozbyć się pestek z pomidorów.

czwartek, 6 marca 2014

GRILLOWANA POLĘDWICZKA Z GRZYBOWYM RISOTTO Z ZIEMNIAKÓW

Przy okazji oglądania programu kulinarnego, zaciekawiło mnie tam zrobione risotto z ziemniaków. Tak tak z ziemniaków a nie z ryżu. Postanowiłem więc je przygotować i wiecie co, jest równie dobre jak te z ryżem. Zachęcam wszystkich do zrobienia go w domu.

SKŁADNIKI:

- 12 plastrów polędwiczki wieprzowej grubości ok 1,5 cm
- łyżka musztardy
- ząbek czosnku
- sól i pieprz
- świeży tymianek
- oliwa z oliwek

Z wyżej wymienionych składników, przygotowujemy marynatę i marynujemy w niej polędwiczki przez minimum 30 minut. Przed podaniem grillujemy je po 3 minuty z każdej strony.

RISOTTO:

- 6 średniej wielkości ziemniaków nie rozgotowujących się, pokrojonych w drobną kostkę
- 300 ml rosołu
- 100 gram tartego parmezanu
- 100 ml białego wina
- dwie małe cebule pokrojone w kostkę
- 150 gram borowików
- świeży tymianek
- masło

W garnku szklimy cebulę na maśle i dodajemy grzyby. Do garnka dodajemy listki tymianku i wszystko razem dusimy. Wrzucamy ziemniaki i podlewamy winem, mieszając czekamy aż płyn się zredukuje do 1/3. Dolewamy rosół i dalej dusimy, kiedy sos nam się zredukuje do 1/3, zdejmujemy garnek, dodajemy parmezan i dokładnie wszystko mieszamy.

- kwas zawarty w winie spowoduje że nasze ziemniaki będą miały strukturę al dente, lekko twarde.

Do wykończenia dania będą nam potrzebne marchewki ugotowane na parze, przekrojone na pół i podduszone na maśle.


wtorek, 25 lutego 2014

KREM Z PIECZONEJ PAPRYKI ZE SMAŻONYM ŁOSOSIEM

Już dawno na moim blogu nie pojawił się przepis z rybą w tle. Zupy kremy nie muszą być podawane z grzankami czy groszkiem ptysiowym, można zaszaleć i dodać np. rybę, która świetnie pasuje do papryki w różnej postaci. Nie zapomnijmy że ryby są bardzo zdrowe, a więc jedzmy je jak najczęściej.

SKŁADNIK:

KREM Z PAPRYKI:

- 5 dużych czerwonych papryk
- 1,5 litra bulionu
- 2 małe cebule nie obrane
- 3 ząbki czosnku nie obrane
- pół cytryny
- 10 ml sosu sojowego jasnego
- pieprz

Nagrzewamy piekarnik do 250°C i wkładamy do niego papryki, cebule i czosnek. Kiedy papryka będzie miała czarne plamy, wyciągamy warzywa z piekarnika, a papryki zawiązujemy w reklamówce jednorazowej (pozwoli nam to na łatwe zdjęcie skórki). Do 1 litra bulionu dodajemy obraną  paprykę, cebulę i czosnek, z których wcześniej zdjęliśmy łupiny. Wszystko razem miksujemy na gładki krem, który przecieramy przez sito, żeby pozbyć się resztek skórki i pestek. Zupę doprowadzamy do wrzenia, dodajemy sos sojowy i sok z cytryny. Gotujemy krem przez ok. 5 minut na małym ogniu.

PESTO:

- pęczek bazylii
- 10 gram orzeszków ziemnych
- 30 gram parmezanu
- oliwa z oliwek

Wszystkie składniki wkładamy do blendera i miksujemy na jednolitą masę.

ŁOSOŚ:

- 4 kawałki łososia ze skórą po 50 gram każdy
- sól i świeżo mielony pieprz
- papryka słodka w proszku
- 10 ml sosu rybnego

Łososia nacieramy sosem rybnym z papryką, lekko solimy i pieprzymy, odstawiamy na co najmniej pół godziny. Rybę smażymy na rozgrzanym tłuszczu, zaczynając od skóry,po usmażeniu zdejmujemy skórkę (pozostawienie skórki pozwala zapobiec rozpadnięciu się ryby podczas smażenia)


Do wykończenia dania będzie nam również potrzebny ugotowany ryż wymieszany z 50 gramami masła, sokiem z połowy cytryny i pieprzem.



wtorek, 18 lutego 2014

GALANTYNA Z KURCZAKA NA CIEPŁO

Tym razem proponuję drób, który jest u nas łatwo dostępny i przede wszystkim niedrogi. W dodatku jest prosty i szybki w przygotowaniu a można z niego wyczarować cuda.

SKŁADNIKI:  (4 porcje)

- cały kurczak
- cytryna wyparzona i wyszorowana
- masło 
- tymianek
- sól i pieprz

Kurczaka myjemy, oczyszczamy i przekrawamy na pół. Każdą połówkę luzujemy z kości i chrząstek. Połówki kurczaka kładziemy na desce skórą do dołu i lekko rozklepujemy tłuczkiem. Solimy i pieprzymy każdą porcję, dodajemy listki tymianku, kilka płatków masła i otartą skórkę z cytryny. Zwijamy mięso w roladę, kładziemy na folię spożywczą i robimy coś w rodzaju ­­„cukierka”, którego zawijamy dodatkowo w folię aluminiową (błyszczącą stroną do mięsa). Galantynę gotujemy 25 minut na wolnym ogniu. Po wyciągnięciu zostawiamy ją na 10 minut w foli. Następnie kroimy mięso w plastry i obsmażamy.

BURAKI GLAZUROWANE

- 4 średnie ugotowane buraki
- 30 gram cukru (ok dwie łyżki)
- 50 ml octu balsamicznego
- 50 gram masła
- sól i pieprz

Buraki kroimy w kostkę dość sporą. Na patelni robimy karmel z cukru, wrzucamy buraki, dodajemy masło i ocet. Redukujemy wszystko, solimy i pieprzymy do smaku.

KASZA

- 20 dag kaszy
- dwie cebule pokrojone w kostkę
- 20 dag boczku pokrojonego w kostkę
- 10 dag masła

Kaszę gotujemy w osolonej wodzie. Na maśle przesmażamy boczek z cebulą, który łączymy z ugotowaną kaszą,

poniedziałek, 3 lutego 2014

ZRAZY Z CZERWONĄ KAPUSTĄ

Z braku czasu (praca niestety) postanowiłem zaproponować coś łatwego w przygotowaniu a zarazem bardzo klasycznego, powiedzmy taki niedzielny obiad w poniedziałek. Każdemu przecież zostało z wczoraj trochę rosołu który wykorzystamy do stworzenia intensywnego w smaku sosu. Danie klasyczne jak już pisałem więc i sposób podania będzie również klasyczny.

SKŁADNIKI:

- 8 cienkich plastrów schabu
- 8 plastrów boczku
- 4 średnie ogórki konserwowe pokrojone w paski
- duża cebula pokrojona w piórka
- musztarda
- ok, 300 ml rosołu
- 100 ml białego wina
- gałązka rozmarynu
- dwa ząbki czosnku w łupinie lekko zgniecione
- sól i pieprz
- 50 gram masła

Zacznijmy najpierw od zrobienia zrazów. Na każdy plaster boczku układamy trochę cebuli i ogórka i ciasno zwijamy (powtarzamy czynność do wykorzystania składników). Schab solimy i pieprzymy, rozbijamy lekko tłuczkiem. Każdy plaster schabu smarujemy musztardą a następnie układamy jeden rulon boczku i ciasno zwijamy. Roladkę spinamy wykałaczką. Zrazy obsmażamy na patelni z dodatkiem masła, rozmarynu i czosnku. Kiedy zrazy są opieczone, podlewamy je winem i redukujemy płyn. Następnie wlewamy podgrzany rosół i dusimy około 30 minut pod przykryciem. Zrazy odkrywamy i redukujemy sos do pożądanej gęstości.

- aby sos był szybciej gesty i żeby było go więcej można zrazy obtoczyć w mące przed smażeniem
- farsz do zrazów może być zróżnicowany w zależności od upodobań€, ja postawiłem na klasykę

KAPUSTA CZERWONA:

- mała kapusta czerwona poszatkowana
- cebula naszpikowana goździkami
- 150 ml czerwonego wina
- 50 gram cukru 
- 75 ml octu balsamicznego
- jabłko pokrojone w kostkę
- 150 gram masła
- dwie łyżki stołowe borówki do mięs
- sól i pieprz

Kapustę gotujemy 5 minut z cebulą. Odcedzamy kapustę i dusimy ją z winem i masłem aż wino odparuje. Na patelni robimy karmel do którego dodajemy jabłka i ocet, redukujemy o 1/3. Do kapusty dodajemy jabłka z karmelem i octem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dusimy wszystko 5 minut, następnie dodajemy borówkę i zwalającą z nóg kapustę mamy gotową.

- kapusta równie świetnie pasuje do kaczki i grillowanej wieprzowiny

niedziela, 19 stycznia 2014

RYBA W PAPILOTACH

Już dawno nie pojawiło się na moim blogu nic z rybą w menu, dlatego też postanowiłem naprawić swój błąd. Ryby są oczywiście bogatym źródłem kwasów OMEGA 3, które są niezwykle zdrowe i ważne w walce np. z cholesterolem. Jedzmy ryby jak najczęściej, na pewno nam nie zaszkodzą.

SKŁADNIKI:

- 4 dowolne filety z ryby (w moim przypadku był halibut)
- 2 szt marchewki
- 8 brukselek
- cukinia
- świeża papryka czerwona i żółta
- 100 dag masła
- dwa ząbki czosnku
- cytryna wyszorowana
- nać pietruszki
- sól i pieprz
- 4 arkusze pergaminu

Marchew myjemy, obieramy i kroimy w pół talarki z brukselki usuwamy zwiędłe liście i kroimy na pół. Marchew z brukselką gotujemy na parze tak by były al dente. Cukinię z paprykami kroimy w dość dużą kostkę i przesmażamy na maśle z solą, pieprzem i czosnkiem. Do podsmażonych warzyw dodajemy marchew z brukselką i smażymy chwilę. Na sam koniec dodajemy sporo posiekanej natki pietruszki. Rybę doprawiamy z każdej strony dokładnie solą i pieprzem. Bierzemy pergamin, gnieciemy go w dłoniach aby był mniej sztywny. Na rozłożonym papierze kładziemy 1/4 porcji warzyw, filet ryby i ćwiartkę cytryny. Zawijamy pergamin w coś w rodzaju bombki. Powtarzamy czynność czterokrotnie. Pieczemy około 30 minut w 180°C (czas pieczenia zależy od grubości filetu)

piątek, 17 stycznia 2014

KREM Z MARCHWI

Jeśli znudziły się wam już domowe standardowe zupy, polecam spróbować zupy kremy. Są sycące i idealne na chłodne dni. Potrafią idealnie poprawić samopoczucie prawie tak jak lody a przy tym są zdrowsze i mniej kaloryczne, więc polecam je gorąco.

SKŁADNIKI:

- 6 średniej wielkości marchewek
- 1 korzeń pietruszki
- kawałek selera
- cebul
- 1 duża pomarańcza
- 1 por
- 1 ziemniak
- 2 litry bulionu
- 200 ml kremówki
- sól i pieprz

Wszystkie warzywa myjemy, czyścimy, obieramy i kroimy na kawałki jednakowej wielkości. Wkładamy wszystko do garnka i zalewamy bulionem, powinien zakrywać warzywa na około dwa cm. Warzywa gotujemy do miękkości, dodajemy skórkę otartą z pomarańczy i sok. Lekko ostygniętą zupę miksujemy na gładki krem. Doprowadzamy ją do wrzenia i wlewamy kremówkę, gotujemy krem na małym ogniu często mieszając przez około 5 minut. Doprawiamy zupę o ile jest to konieczne i podajemy np. z grzankami.

wtorek, 7 stycznia 2014

PIKANTNA ZUPA WĘGIERSKA

Treściwe, syte i pikantne zupy są doskonałym rozwiązaniem na zimowe dni. Co prawda zima jeszcze do nas nie zawitała, ale zapowiada się że się to szybko zmieni, więc warto być przygotowanym. Jest to jedna z moich ulubionych zup a w dodatku prosta i szybka w przygotowaniu.

SKŁADNIKI:

- 300 gram kiełbasy pokrojonej w kostkę lub plastry 
- 1,5 litra bulionu lub wody (jeśli używacie wody to kiełbasa dodana do zupy powinna być surowa)
- 1 papryka pokrojona w kostkę
- 2 ziemniaki pokrojone w kostkę
- 2 cebule pokrojone w kostkę
- 2 ząbki czosnku posiekane
- papryczka chilli (dodajcie taką ilość aby odpowiadał wam stopień ostrości)
- 200 gram koncentratu pomidorowego
- łyżka papryki w proszku
- majeranek, liść laurowy i ziele angielskie
- łyżeczka kminku
- śmietana 18%
- sól i pieprz

W garnku rozgrzewamy oliwę, szklimy cebulę i czosnek, lekko solimy. Dodajemy ziemniaki i paprykę i smażymy chwilę razem często mieszając. Dodajemy chili, kminek, przyprawy i kiełbasę mieszamy wszystko razem. Do garnka wrzucamy paprykę w proszku wraz z koncentratem i przesmażamy wszystko około 5 minut mieszając. Wlewamy bulion i gotujemy ok 30 minut pod przykryciem a następnie 15 minut bez. Zupę doprawiamy i podajemy z kleksem śmietany.