środa, 23 kwietnia 2014

DOMOWY BIGOS

Święta już za nami. Po świętach zawsze zostaje nam dużo jedzenia, starajmy się je wykorzystać. Pozostałości gotowanej szynki wspaniale nadadzą się do naszego bigosu. Wykorzystać możemy również resztki  wędlin i pieczonych mięs, które przygotowywaliśmy na świąteczne dni. 


SKŁADNIKI:

- 1,5 kg kwaszonej kapusty
- 30 dag surowej łopatki wieprzowej
- 10 dag suszonych grzybów
- 50 dag kiełbasy jałowcowej (mogą być wyżej opisane wędliny, pieczenie itp.)
- 20 dag boczku wędzonego
- 30 dag koncentratu pomidorowego
- 40 dag cukru
- 50 ml czerwonego wina
- 3 duże cebule
- 5 ząbków czosnku
- liście laurowe i ziela angielski
- łyżeczka kminku
- majeranek
- łyżeczka pieprzu w ziarnach
- sól

Kapustę siekamy i gotujemy w garnku z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego oraz kminku. Moczymy grzyby, łopatkę myjemy i kroimy w kostkę. Mięso obsmażamy na złoty kolor, podlewamy gorącą wodą i dusimy. Pod koniec duszenia mięso podlewamy wodą z grzybów oraz winem i odparowujemy. Do mięsa dodajemy pieprz, posiekaną cebulę,grzyby, czosnek i pokrojoną kiełbasę oraz boczek. Smażymy wszystko razem, międzyczasie odcedzamy kapustę. Do garnka z mięsem dodajemy koncentrat pomidorowy i smażymy chwilę razem. Łączymy kapustę z mięsem, doprawiamy cukrem, solą i majerankiem. Bigos dusimy na małym ogni ok 3 godzin często mieszając aby się nie przypalił. 

Rada:

Bigos podgrzewajcie zawsze w tym garnku w którym się gotował ponieważ zyskuje wtedy na smaku.

czwartek, 3 kwietnia 2014

BAR Z KASZĄ JĘCZMIENNA

Nie będę się rozpisywał o tym jakie to ryby są zdrowe i dlaczego warto je jeść, bo każdy o tym wie. U mnie w domu ryby są ważnym elementem tygodniowego menu, jeśli nie w daniu głównym to na pewno na śniadanie lub kolacje muszą się znaleźć na stole. Ostatnio postanowiłem jeść więcej kasz i makaronów, zwłaszcza dlatego że ziemniaki o tej porze roku są nie dobre i nie zdrowe (trzeba je grubo obierać ponieważ zawierają pod skórką rakotwórczą solaninę).

SKŁADNIKI:

- 4 filety z ryby ze skórą 
- 20 dag kaszy jęczmiennej
- pęczek botwiny
- 10 dag zielonego groszku
- 1 cebula
- 100 gram masła
- łyżeczka cukru 
- 50 ml ciemnego octu winnego
- sól i pieprz 
- wyszorowana cytryna

W osolonej wodzie gotujemy kaszę. Na maśle przesmażamy cebulę, dodajemy łyżkę cukru, ocet i posiekaną botwinę. Dodajemy kaszę i dokładnie mieszamy, pod koniec dodajemy groszek solimy i pieprzymy do smaku. Rybę przyprawiamy z obu stron solą, pieprzem i skórką z cytryny. Na gorącej patelni smażymy rybę zaczynając od strony skóry, przewracamy rybę na drugą stronę i dodajemy pokrojoną w ćwiartki cytrynę.

wtorek, 1 kwietnia 2014

NALEŚNIKI Z SEREM I SOSEM TRUSKAWKOWYM

Za oknami coraz bardziej kolorowo, pomyślałem że dobrze by było przenieść to na talerz. Smaczne i delikatne naleśniki to idealny obiad na wiosenne dni. Efektowne i kolorowe podanie, nadaje im odrobinę wykwintnego wymiaru. 

SKŁADNIKI:

- 20 dag mąki
- 4 jajka
- 500 ml mleka
- 2 łyżki cukru
- sól
- masło klarowane do smażenia lub inny tłuszcz

Oddzielamy żółtka od białek. Do mąki dodać żółtka, mleko, cukier, szczyptę soli i rozmieszać tak by nie było gródek. Odstawić na 30 minut. Ubić sztywną piane z białek i dodać ją do ciasta, delikatnie mieszając. Na rozgrzanej i natłuszczonej patelni smażymy naleśniki. Gotowe naleśniki układać na odwróconym do góry dnem talerzu. 

SER:
- 20 dag twarogu
- 2 łyżki miodu
- skórka otarta z cytryny
- szczypta cynamonu

Twaróg utrzeć ze wszystkimi składnikami na gładką masę.

SOS TRUSKAWKOWY:

- 50 dag truskawek
- 3 łyżki dżemu truskawkowego
- 50 ml kompotu truskawkowego ewentualnie mleka

Truskawki miksujemy z dżemem i kompotem na gładki sos.
Na każdy naleśnik nakładamy porcję sera i polewamy sosem. Jeśli chcemy aby nasze naleśniki były ciepłe to odsmażamy je na maśle. Do dekoracji można użyć świeżych owoców.